Radar přišel Liberec na 850 tisíc korun. V provozu ale ještě není. (ilustrační snímek)

Radar přišel Liberec na 850 tisíc korun. V provozu ale ještě není. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Na závodníky za volantem čeká v Liberci past. Město koupilo radar

  • 10
Rychlíkům za volantem nastanou v Liberci těžké časy. Město po letech váhání pořídilo radar na měření rychlosti. Vydělat na něm ale prý nechce. Měřit chce pouze u škol nebo tam, kde chodcům hrozí nebezpečí.

"Chceme zklidnit dopravu na místech, kde řidiči ustavičně porušují rychlost a docílit toho, aby byl Liberec pro chodce bezpečnější. Finanční efekt z pokut je až na druhém místě," zmínila mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Díky mobilnímu radaru budou moci strážníci měřit rychlost na řadě vytipovaných míst. Tam, kde jsou kvůli rychlé jízdě v ohrožení děti, nebo kde zatím nikdo nedokázal rychle jedoucí řidiče zklidnit.

Radar přišel město na 850 tisíc korun. V provozu ještě není, k jeho ostrému nasazení zbývá dotáhnout poslední legislativní kroky.

"Může to být už na jaře, nejpozději do půl roku," zmínila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková. Řidiče, kterému radar naměří překročenou rychlost, hlídka také hned zastaví. Zařízení tedy nebude fungovat na principu pouhého elektronického odesílání údajů o přestupku.

Radar má psychologický efekt

"Má to podle nás větší preventivní dopad a psychologický efekt, řidič si hned svoji chybu uvědomí," uvedla mluvčí Bušková.

Také městská policie předem odmítá, že by chtěla řidiče lacině nachytávat "na hruškách".

"Rozhodně nebudeme měřit za cedulemi označující město nebo na rovinkách. Chceme měřit tam, kde rychlá jízda ohrožuje chodce a bezpečnost," zmínila mluvčí Bušková. Měřit se bude u škol, sídlišť, nebo nákupních center.

Měst, která mají vlastní obecní radar a vybírají pokuty, ještě v kraji mnoho není. Jedním z nich je Jablonné v Podještědí. Radar používá asi dva roky. Vybrané peníze sice podle starosty nejsou zanedbatelnou položkou rozpočtu, důležitější ale prý je, že se řidiči naučili respektovat předepsanou rychlost.

"Radar se nám osvědčil, díky němu se zlepšilo vymáhání pokut. Polští nebo němečtí řidiči věděli, že když nebudeme mít důkaz, je pokuta prakticky nevymahatelná," svěřil se starosta Jablonného v Podještědí Petr Sadílek se zkušenostmi s obecním radarem.

Řidiči pod vlivem drog začali brát strážníky vážně

Pochvaluje si nejen radar, ale i testery na drogy, které město koupilo svým strážníkům.

"Řidiči pod vlivem drog začali brát městskou policii vážně. Věci jako testery nebo radar se rychle rozkřiknou a zvyšují strážníkům autoritu," řekl starosta Sadílek.

Řidiči se naučili respektovat také paprsky hlídkující nad rychlostí v Turnově, Radvánovicích nebo v Malé Skále. V okolí Turnova je dnes šest těchto pevných úsekových radarů. Řidič tento typ radaru neošálí tím, že před ním jen zpomalí a pak zase šlápne na plyn. Čidlo totiž auto sleduje v určitém úseku a když jej projede rychleji, než by mělo, zařízení odešle záznam o přestupku.

Motorista ale může do úseku vjet rychleji, pokud zas pak mnohem víc zpomalí a rychlost vyrovná. Tento typ radaru letos začne měřit ve směru od Jičína i v obci Ktová.

"Efekt bezpečnosti je daleko větší než u zařízení, která jsme měli dříve. Řidič má na paměti, že radar měří delší úsek. Nejdelší máme na Malé Skále, asi šest set čtyřicet metrů, nejkratší je asi kolem sta metrů. Přestupků je tam řádově polovina oproti tomu původnímu počtu," vypočítal vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Turnově Pavel Vaňátko.

Všechny radary v Turnově a okolí vyberou městu za měsíc dohromady 700 tisíc až jeden milion korun.