Do budovy policejního sídla v Liberci zatéká a celkově je v hrozivém stavu. Dočká se proto opravy za více než 50 milionů korun. (Ilustrační snímek)

Do budovy policejního sídla v Liberci zatéká a celkově je v hrozivém stavu. Dočká se proto opravy za více než 50 milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zchátralé policejní sídlo v Liberci opraví za 50 milionů korun

  • 4
Ostudné policejní sídlo v liberecké Pastýřské ulici, které při návštěvě šokovalo i ministra vnitra, projde opravou za více než 50 milionů korun. Budovu bývalé textilní fabriky stavbaři zateplí a dostane také novou střechu. Rekonstrukce by měla skončit v březnu.

Do vypsaného výběrového řízení se přihlásilo devatenáct firem. Zakázku nakonec získala královéhradecká firma Prima. Rozsáhlou opravu dokončí do příštího března. V opravené budově vznikne nové integrované operační středisko pro celý kraj.

"Stavební práce už začaly, v práci nás nijak zásadně neomezí. Během léta poběží výměny oken nebo krovů, v zimě se budou dělat vnitřní části, jako jsou sociální zařízení nebo operační středisko. Celková rekonstrukce skončí v březnu příštího roku," uvedl Milan Franko, ředitel krajské policie.

Integrované středisko zrychlí práci policie

Oprava notně zchátralé budovy přijde včetně DPH na 42,8 milionů. "Považuji to za největší rekonstrukci v historii objektu. Byla už velmi potřebná, střechou teklo, byly mokré zdi. Policisté dostanou důstojnější sociální zařízení nebo centrální šatny," přiblížil ředitel Franko.

Stejná firma pak za 6,8 milionů připraví prostory pro nové krajské operační středisko. Dalších 1,5 milionu bude stát vybudování kontaktního a koordinačního centra. Jde o projekty spolufinancované z Integrovaného operačního programu EU.

Centra, obdoby recepcí, se policie snaží budovat také na obvodních odděleních. Policista v hale přijme s problémem přicházejícího člověka a před tím, než se mu začnou věnovat další kolegové, od něj zjistí vše potřebné.

Nové integrované operační středisko ještě zrychlí práci policie. Tím, že policisté budou přijímat tísňové hovory na jednom místě v Pastýřské ulici, nebudou potřeba operační střediska v jednotlivých okresech.

"Dokud byla operační střediska roztříštěná po územních odborech, dva operační v jedné směně dělali prakticky všechno. Teď se mohou specializovat na tísňovou linku, řešení bezpečnostní situace v kraji, případně přijímání signálů na pultu centralizované ochrany. Tím, že budou na jednom místě, bude řízení operativnější, specializované," doplnil policejní ředitel Franko.

Původně se mělo stavě nové sídlo

Policisty znovu čeká stěhování ve stylu akce "kulový blesk". Po opravě se na Pastýřskou vrátí okresní kriminální policie a oddělení hlídkové služby. Do budovy bývalého úřadu práce v ulici U Opatrovny se zase přestěhuje krajská kriminálka. Ta dnes sídlí v Třebízského ulici. Krajské ředitelství policie ale budovu opustí a nabídne k prodeji jako nepotřebný majetek.

Krajské ředitelství policie dnes sídlí ve čtyřech objektech - v Pastýřské, v ulici U Opatrovny, v Třebízského a v budově bývalého okresního úřadu na Benešově náměstí. Původně se počítalo se stavbou nového sídla v Pastýřské za 320 milionů. Od projektu ale musela policie kvůli úsporným opatřením upustit.