(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V liberecké nemocnici protestovali zdravotníci, nelíbí se jim dluhy

  • 4
Na šest stovek zdravotníků liberecké nemocnice se sešlo ve zdejší jídelně, aby dalo najevo nespokojenost s jejím současným vedením. Nelíbí se jim údajné zadlužování nemocnice a řada nesrovnalostí v účetnictví společnosti.

V jídelně byly k vidění transparenty s nápisy "Nové koště dobře mete? Nezdá se nám" nebo "Stojíme za inženýrem Raisem". Zdravotníkům se nelíbí způsob vedení nemocnice a skutečnost, že její ředitel Zdeněk Konrád chtěl vyhodit člena dozorčí rady Jana Raise.

Ten se zastal nedávno odvolané ekonomické ředitelky Danky Kaššovicové, která byla odvolána poté, co upozornila dopisem vedení Libereckého kraje na nesrovnalosti v hospodaření nemocnice.

"Pan Rais má z podstaty funkce člena dozorčí rady ze zákona povinnost upozorňovat na neplechy v nemocnici," hájil Raise před shromážděným zdravotnickým personálem předseda odborové organizace Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman.

K zaměstnancům nemocnice promluvil i ředitel Konrád. Na výtku, že po Raisovi požadoval, aby dal výpověď, reagoval: "Primářům by se také nelíbilo, kdyby takto reagovali jeho podřízení a o svých krocích se neporadili," namítl. Sám Rais o odchodu z nemocnice neuvažuje.

V liberecké nemocnici to však vře již několik týdnů. Nové vedení, které se ještě nestačilo představit ani krajským zastupitelům, stačilo podle neoficiálních informací rozházet zisk 200 milionů, které zanechalo minulé vedení s ředitelem Luďkem Nečesaným.

Nemocnice je v minusu, tvrdí bývalá finanční ředitelka

Problém nemocnice se objevil v okamžiku, kdy její vedení odvolalo ekonomickou ředitelku Danku Kaššovicovou poté, co dopisem upozornila vedení Libereckého kraje na nesrovnalosti v hospodaření nemocnice. Vedení údajně nebylo spokojené s tím, jak pracovala. Podle Konráda hrozilo, že se dostanou v budoucnu do finančních potíží.

Jenže sama Kaššovicová to vidí jinak. Podle ní se management chová nehospodárně a vede nemocnici do dluhů. Navíc uzavírá smlouvy bez řádného výběrového řízení.

"Příkladem může být smlouva s Českou sanitou původně uzavřená na čtyři roky s částkou šest milionů korun. To proběhlo bez jakékoli soutěže," uvedla Kaššovicová. Podle ní je nemocnice ve ztrátě minus 12 milionů korun od začátku roku. To je skoro o osmdesát procent víc, než v minulém roce.

Dalším krokem, kterým se nemocnice blíží do propasti, je i hospodaření v dceřinné firmě Neli servis. Ta liberecké nemocnici a externím zákazníkům poskytuje kompletní servisní služby jako je výroba energií či správa budov.

Neli servis skončila loni se ziskem 1,3 milionů korun a odvolaná ředitelka chtěla peníze převést na nemocnici, jako tomu bylo v minulých letech. To se ale nestalo, namísto toho začal ve společnosti pracovat hlavní ekonom.

Vedení nemocnice nedrží při sobě

"V minulosti byla tato pozice zrušená, protože nebyla potřebná. Teď ale bere ekonom plat padesát tisíc korun měsíčně a čtyřicet tisíc dostal za služební cesty a k tomu ještě odměnu osmdesát tisíc," přiblížila Kaššovicová.

Vedení nemocnice tvrdí, že je to nesmysl. "Naopak jeho návrhy přinesou do konce roku úspory až půl milionu korun," upozornil Konrád. "Ztráta tady byla i za jejího působení, tak sama mohla přispět k tomu, aby byla menší," dodal.

Management má ale podporu některých členů dozorčí rady. Její předseda a zároveň krajský radní Pavel Novák ovšem připouští, že ze situace nadšen není.

"Čekal bych, že vedení nemocnice bude více držet při sobě. Navíc pozici ekonomického ředitele já pokládám za klíčovou. Těmi nesrovnalostmi, které paní Kaššovicová uvedla, se musí představenstvo zabývat. A my, jako dozorčí rada, která plní kontrolní funkci, čekáme na vysvětlení," upozornil Novák.

,