Narozené mládě orlosupa bradatého.

Narozené mládě orlosupa bradatého. | foto: Zoo Liberec

Liberecká zoo je líhní orlosupů pro Alpy. Vyklubalo se tam další mládě

  • 2
Jak o závod se rodí v liberecké zoologické zahradě orlosupi bradatí, jedni z nejvíce ohrožených dravců na světě. Na začátku druhého únorového týdne se v zoo vylíhlo již patnácté mládě.

„Mládě orlosupa se nám podařilo odchovat i loni,“ řekl mluvčí liberecké zahrady Jan Kubánek.

Dospělé orlosupy vypouští zoo do volné přírody. Poslala jich tam už dvanáct. Liberečtí dravci zamířili v minulých letech do francouzských a italských Alp, do Pyrenejí a do španělského národního parku Sierra del Cazorla v Andalusii.

Zoo se do programu na vypouštění ohrožených orlosupů do volné přírody zapojila již v roce 1986. Dravci dostávají miniaturní vysílačky a barví se jim peří na křídlech, aby je ekologové ve vzduchu co nejsnadněji poznali.

V některých zemích hubí lidé orlosupy otrávenými návnadami, nakladenými na šelmy.

Teprve druhý orlosup v evropských zahradách

„Naše nové mládě je teprve druhým orlosupem, který se letos narodil v evropských zoologických zahradách,“ upozornil Kubánek. „Rodičům, samci Pištovi a samici Boženě, jsme odebrali vejce na konci ledna a umístili ho do inkubátoru. Mládě se vylíhlo v pondělí devátého února.“

Chovatelé rozkrmují mladého orlosupa myšími holátky a pokud nenastanou komplikace, vrátí ho již brzy do k rodičům. Pišta a Božena jsou v Liberci zatím nejplodnějším párem orlosupů.

„V liberecké zoo se nyní nachází nejvíce orlosupů v historii,“ dodal Kubánek. „Kromě dvou párů a nového mláděte najdeme ve voliérách rovněž orlosupa narozeného loni,“ poznamenal Kubánek.

„V budoucnu ho vypustíme ve španělských Pyrenejích. Stejný osud čeká i naše nejnovější mládě. Již nyní jsme ho zapsali do evropské plemenné knihy.“

Jeden z nejpřísněji chráněných živočichů

Orlosupi bradatí jsou v Evropském záchovném programu a patří mezi nejpřísněji chráněné živočichy. Ve světě jich žije nejvýše deset tisíc, v Evropě pak asi dva tisíce.

Orlosupi se vyskytují v evropských velehorách a také ve střední Asii a Africe. V létě se pohybují v nadmořských výškách až čtyři tisíce metrů nad mořem, v zimě sestupují do pěti set a osmi set metrů.

Orlosupi jsou i přes metr dlouzí a mají rozpětí křídel až 280 centimetrů. Váží mezi pěti a sedmi kilogramy. Hnízdí v malých jeskyních na skalnatých útesech nebo v hlubokých roklích s příkrými svahy.

Samičky snášejí maximálně dvě vejce. Orlosupi požírají mršiny a jako jediní dravci se živí až z devadesáti procent kostmi. Shazují je z výšky a na skály, aby se po jejich rozbití dostaly k morku.

Liberecká zoo pomáhá i při záchraně orla mořského. Mláďata vysadila v minulosti v Izraeli a na Blízkém východě.