V popředí samice Keshia, vzadu malý hřebec Jamie.

V popředí samice Keshia, vzadu malý hřebec Jamie. | foto: Zoo Liberec

V liberecké zoo se narodily dvě zebry a jeden kriticky ohrožený druh osla

  • 0
Dvojicí malých zeber a jedním oslíkem se může pochlubit liberecká zoologická zahrada. Všechna tři mláďata už mohou obdivovat návštěvníci v jejich výběhu. První z této trojice přišel na svět oslí sameček, kterému dali ošetřovatelé jméno Tristan. Jeho matkou je šestiletá samice Tosca.

„Byl to pro ni druhý porod, přičemž první mládě bohužel přežilo jen několik dní. Tristan je ale zdravý a v dobré kondici,“ uvedl Jan Kubánek, mluvčí zoo v Liberci.

I když z jeho narození mají ošetřovatelé radost, malinko ji kazí fakt, že Tristan je v pořadí už třináctým oslím samcem, zoo přitom už dlouho čeká na klisnu, která by měla pro liberecký chov velký přínos.

Kriticky ohrožené osly, jejichž domovem jsou velmi suché oblasti Etiopie a Eritreje, mohou návštěvníci v krajském městě vídat už od roku 1991.

„V Somálsku jsou už pravděpodobně vyhubeni. Patří k nejohroženějším druhům z velkých savců, v zajetí žije kolem 130 zvířat, ve volné přírodě zhruba několik set posledních jedinců. V jejich záchraně brání hlavně úbytek vhodných lokalit, pytláci a značně nestabilní prostředí s častými vojenskými konflikty a občanskými válkami. A v neposlední řadě dochází dost často také ke křížení s domácími formami oslů,“ přiblížil mluvčí.

Kromě Tristana přišly v zoo na svět i dvě malé zebry. Obě mají stejného otce, devítiletého samce Ismaela, jen matky jsou různé. Samička, která dostala jméno Keshia, se narodila kobyle Kayle a malý hřebec pojmenovaný Jamie zase samici Jue.

Největším zebřím predátorem je člověk a lev

„Jamie byl od prvních dnů silný a vitální, ale u samičky Keshii nebyl v prvních dnech po porodu její stav úplně uspokojivý, ale na konci prvního týdne života se naštěstí zlepšil. Navíc tato samička přišla na svět i se znaky, které jsme zatím u žádného zebřího mláděte nikdy nepozorovali. Její oční duhovka je modrošedá, běžně je tmavohnědá a místa na těle, kde není srst, nejsou hnědočerná, nýbrž růžová. Není to žádná genetická vada, ale spíše málo vídaná hříčka přírody,“ vysvětlil Kubánek.

Zebra Chapmanova obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mozambiku v jihovýchodní Africe. Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s hnědými mezipásy.

Zebry žijí ve skupinách o deseti až třiceti jedincích, ve stádě je pouze jeden dospělý samec, který se páří se všemi samicemi. Největším zebřím predátorem je kromě člověka lev. Pro maso a kůži je vybíjena ve své domovině pytláky.