Od příštího roku bude k ohledání mrtvých vyjíždět místo zdravotnické záchranné služby koroner. Kraj začíná hledat lékaře, kteří by se chtěli střídat ve službách. (ilustrační snímek)

Od příštího roku bude k ohledání mrtvých vyjíždět místo zdravotnické záchranné služby koroner. Kraj začíná hledat lékaře, kteří by se chtěli střídat ve službách. (ilustrační snímek) | foto: Lubomír Ančinec, MF DNES

Jako v americkém filmu. I v Libereckém kraji vyrazí k mrtvým koroner

  • 2
Koroner má v Libereckém kraji od příštího roku potvrzovat smrt nebo ohledávat nalezené mrtvé místo lékařů záchranné služby. Zasazuje se o to vedení kraje. Uvolnilo by to ruce záchranářům, kteří k ohledávání mrtvých dosud jezdí.

„Systém chceme zefektivnit. Aby nemusela vyjíždět celá jednotka záchranářů s kompletně vybavenou sanitkou v těch případech, kdy už je jasné úmrtí a v podstatě je už potřeba jen ohledání,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter.

Koroner

Koroner je v mnoha zemích angloamerického práva státní úředník, který vyšetřuje úmrtí a vydává úmrtní listy v nejednoznačných případech. Třeba v Anglii rozhoduje méně složité případy koroner sám, ale může i nařídit pitvu či zahájit vyšetřování. Koronerovo vyšetřování je v zásadě soudní proces. Vyšetřování koroner zahájit musí vždy, když je podezření na násilnou nebo nepřirozenou smrt a pokud někdo zemřel v policejní vazbě nebo ve věznici. První doložená zmínka o úřadu koronera pochází z roku 1194. Jeho název pochází z latinského corona, označení pro služebníka anglické Koruny, který měl původně na starosti její soukromé majetkové záležitosti.

Koroneři už slouží i v jiných krajích, třeba v sousedím Královéhradeckém.

„Koroner je pro záchrannou službu velkou pomocí. Teoreticky by měli k případům úmrtí jezdit obvodní lékaři, kteří měli pacienta ve své péči. Ale neexistuje síla, která by je k tomu donutila,“ řekl ředitel krajské záchranky Vladimír Hadač.

„Když jsou navíc v mimopracovní době nedostupní, neexistuje žádný lékař, který by mohl tuto administrativu udělat. Proto vyjíždí záchranná služba,“ dodal. 

Podle radního Pietera by mohl koroner začít v kraji pracovat na počátku příštího roku.
Kraj už v rozpočtu vyčlenil půl milionu korun na nákup auta. Dodavatel vzejde z výběrového řízení.

Vůz by neměl žádnou speciální výbavu, zapotřebí by jen byla lepší průchodnost terénem. Koroner by se musel často dostat i do odlehlejších míst mimo silnice, například kvůli případům utonutí nebo násilných úmrtí.

Na koronera budou téměř dva miliony korun

V rozpočtu se také počítá s částkou 1,8 milionu korun na zajištění služby. Jenže už teď je jasné, že to je málo. Službu by musely proplácet zdravotní pojišťovny. Kraj také zatím počítá s tím, že by koroner byl k dispozici pouze v době od 17 do 7 hodin, pojišťovna by ale požadovala 24hodinovou službu.

Jasné zatím není, jestli bude jediný koroner pro celý kraj, nebo bude mít každý okres svého.

„Dlouhé dojezdové vzdálenosti by pojišťovna neakceptovala, navíc najeté kilometry by nezaplatila. Rozdíl by musel platit kraj,“ upozornil ředitel záchranky Hadač.

V nejbližší době začne kraj hledat lékaře, kteří by měli o pozici koronera zájem. Střídali by se ve službách. Vladimír Hadač odhaduje, že by to pro celý kraj muselo být asi patnáct lékařů.

„Oslovíme všechny lékaře s atestací, ale obávám se, že nebude jednoduché takový počet lékařů sehnat,“ domnívá se ředitel záchranky.

Naopak se neobává toho, že by mohlo dojít k prodlení, pakliže by v nejasných případech úmrtí nepřijela záchranná služba. Volání by se totiž podle něj dál uskutečňovalo přes operační středisko záchranné služby.

„Jsou jasné známky smrti, které je možné po telefonu ověřit a pak by to byl případ pro koronera. Pokud jsou naopak pochybnosti o tom, zda nejedná o bezvědomí, vyjížděla by záchranka,“ vysvětlil Vladimír Hadač.