Virus způsobuje střevní potíže, zvracení a zvýšené teploty. (ilustrační snímek)

Virus způsobuje střevní potíže, zvracení a zvýšené teploty. (ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Liberecký kraj zasáhla střevní viróza. Trápí děti i fotbalisty Slovanu

  • 0
Úporné zvracení, průjmy a malátnost, která nedovolí delší opuštění postele. Nejen mezi dětmi se nyní v Libereckém kraji šíří několikadenní viróza.

„Epidemie to zatím není, ale větší množství dětí má střevní obtíže, zvrací. Mají teploty. Trvá to většinou krátkou dobu a vypadá to na virové onemocnění,“ zmínila liberecká lékařka pro děti a dorost Marcela Čejková.

„Děti přišly do kolektivů, kde se šíření viróz daří. Je jich teď poměrně dost a je to problém školek i škol. Mívají je ale i dospělí, v ordinaci mi děti často říkají, že mají stejné příznaky,“ řekl Martin Zítek z Pediatrie Liberec.

Lékaři předepisují léky proti průjmům, ale také čípky, které mají zastavit zvracení. „Syn zvracel celé dva dny. Snad každé dvě hodiny, i v noci. Nedokázal v žaludku udržet ani trochu čaje, dávat mu nějaké léky, které by měl polykat, nemělo vůbec smysl,“ přiblížila Jana Reslová, matka desetiletého hocha.

„Měla jsem strach, jestli to není žloutenka, slyšel jsem, že teď na Jablonecku a Liberecku řádí. Po dvou dnech se mu ale ulevilo. K doktorovi jsme ani nešli, nezvládl by to. Řešila jsem všechno po telefonu,“ svěřila se matka.

„Hodně dětí nám teď chybí,“ zmínila ředitelka liberecké Mateřské školy „Motýlek“ Martina Suchomelová.

„Připisujeme to ale tomu, že začalo září, nastoupilo hodně malých dětí, brali jsme jich skoro šedesát. Když pak nově nastoupí do školky, během čtrnácti dnů většinou onemocní. Pozadí nemocí většinou nevidíme, rodiče si jen bez bližšího vysvětlování nechají děti doma,“ doplnila ředitelka Suchomelová.

Virus se šíří kapénkovou formou

„Virus se šíří kapénkovou formou, obdobně, jako když máte chřipku,“ popsal způsob přenosu lékař Martin Zítek. Hygienici jako prevenci doporučují především obligátní dodržování hygienických zásad.

„Samozřejmé by mělo být mytí rukou před jídlem, v souvislosti s použitím WC,“ upozornila Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Až se dětem po odeznění virózy uleví, doporučují lékaři probiotika na upravení střevní mikroflóry i dietu. A několik dní klidu, kdy by neměly sportovat.

Jenže viróza oslabila i sportovní týmy. Těžce dolehla také fotbalový Liberec. Infekční virové onemocnění si Slovan přivezl zřejmě z prvního utkání skupiny v Baku proti Karabachu, minulý týden se rozšířilo na většinu kádru i realizační tým. Kvůli karanténě musel být odložen sobotní ligový zápas v Karviné.

Viróza vyřadila nebývalý počet členů. „V kabině nám zůstalo torzo týmu. Navíc i v pátek na tréninku se přihlásili další, že jim není dobře. Fotbalové zranění, tedy nakopnutí nebo koňara, fotbalista nějak překoná, ale teploty a viróza mají na výkon hráče delší vliv,“ řekl v pátek trenér Jindřich Trpišovský.

Slovanu se blíží důležitý čtvrteční zápas základní skupiny evropské ligy s PAOK Soluň. „Naší největší starostí je, jestli dáme dohromady tým. Ještě v pondělí jsme nemohli trénovat,“ shrnul starosti libereckých fotbalistů sportovní ředitel Slovanu Jan Nezmar.