V Libereckém kraji vloni zemřelo rekordně lidí (ilustrační snímek).

V Libereckém kraji vloni zemřelo rekordně lidí (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemoci i sebevraždy. V Libereckém kraji loni zemřel rekordní počet lidí

  • 0
Srdeční choroby, cévní příhody, ale i nádory. Na takové nemoci nejčastěji umírají lidé v Libereckém kraji. Loni jich zemřelo přes čtyři a půl tisíce, nejvíce od roku 1995. Převažovali mezi nimi lidé ve věku osmdesáti a více let. I když, jak statistici zjistili, u mužů se tato hranice ještě snížila.

„Nejčastěji umírali ve věku pětašedesáti až devětašedesáti let,“ uvedla Stanislava Riegerová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci.

„V přepočtu na tisíc obyvatel zemřelo v loňském roce v kraji 10,4 osob. To řadí náš region mezi šest krajů, ve kterých se úmrtnost pohybuje pod republikovým průměrem,“ přiblížila.

Nejčastější příčinou úmrtí jsou dlouhodobě nemoci oběhové soustavy, na něž loni zemřelo přes dva tisíce lidí. A srdečním chorobám podléhají častěji ženy než muži.

Na srdeční a cévní příhody se umírá nejvíce na Semilsku

Nejvíce podle statistiků umírají na srdeční a cévní příhody lidé ze Semilska, nejméně naopak v Liberci. Opačně je to zase u nádorových onemocnění, které jsou druhým nejčastějším důvodem, proč lidé v kraji umírají. Loni byly smrtelné pro 1 170 lidí.

„Je pravda, že máme čím dál více pacientů, to je trend posledních let,“ potvrdil Jiří Bartoš, primář komplexního onkologického centra v liberecké nemocnici. Souhlasil i s tím, že u novotvarů, jejichž diagnoza končí smrtí, vedou nádory plic.

„To stále přetrvává, pacienti přicházejí velmi často už pozdě, kdy je lze špatně léčit. Ale stále platí, že rakovina plic postihuje především kuřáky. A i když určitou roli může hrát i genetika, rozhodující je u tohoto typu nádorů vnější vliv, a to je právě kouření,“ vysvětlil primář.

Přibývá případů rakoviny prostaty

Velký podíl na úmrtí má i nadále zhoubná rakovina tlustého střeva a v posledních letech podle primáře narůstají i počty pacientů s rakovinou prostaty.

„To je dané tím, že se muži dožívají vyššího věku. Navíc u této nemoci neexistuje nějaká prevence. Samozřejmě, je dobré docházet na pravidelné prohlídky, ale tím se může docílit pouze toho, že se na nemoc přijde v dřívějším stádiu, kdy ji lze lépe léčit. Ale jak a čím této rakovině předcházet, na to ještě medicína nepřišla,“ přiblížil Bartoš.

Velmi nepříznivé jsou rovněž nádory slinivky, také těchto chorob postupně přibývá a úspěšnost léčby je mizivá. Podle odborníků jde o nemoc civilizovaného světa, svou roli hraje výživa, alkohol, cigarety i stres.

Naopak u hematologických nádorů, což jsou některé typy leukémií, pokročila medicína tak dopředu, že už ji ve většině případů dokáží pacienti porazit. Lékaři se navíc tím, jak populace stárne, setkávají častěji s pacienty, kteří za svůj život mají i dva nebo tři nádory. Těch by se dříve nedožili.

Třetí nejčastější příčina: nemoci dýchací soustavy

„Třetí nejčastější příčinou úmrtí v kraji jsou nemoci dýchací soustavy a po ní následují vnější příčiny. Kvůli nim zemřelo 262 lidí. Před deseti lety byl tento počet o čtrnáct případů nižší,“ vypočítala Stanislava Riegerová.

Jedenašedesát lidí odešlo ze světa i dobrovolně. Na úmrtnosti v kraji se tak počet sebevražd podílel více než jedním procentem. A v téměř čtyřiaosmdesáti procentech případů si na život sáhli muži.