Herny zatím nezmizí. Liberec čeká na vypršení tříleté doby hájení. (Ilustrační snímek)

Herny zatím nezmizí. Liberec čeká na vypršení tříleté doby hájení. (Ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Herny v Liberci nalévaly alkohol nezletilým, přesto zůstanou otevřené

  • 3
Pětatřicet heren v Liberci porušovalo vyhlášku o hazardu. Nalévali tu nezletilým alkohol či poutali na sebe zakázanými blikajícími reklamami. Město je vyškrtlo ze seznamu povolených. Přesto zůstávají otevřené dál.

Město "hříšné" herny sice vyškrtlo ze seznamu povolených, ale nyní jim běží tříletá lhůta, dokdy musí zmizet. Podle Ústavního soudu i ombudsmana ale město tři roky čekat nemusí a herny může zavřít hned.

Nejvážnější přestupky při loňských kontrolách odhalili městští policisté společně se zástupci města v hernách na Nerudově náměstí, ve Větrné ulici či v ulici Na Rybníčku. Alkoholem se tu posilňovali návštěvníci, jimž ještě nebylo 18 let.

Všechny tři herny patří mezi 35 hazardních doupat, které jsou novým dodatkem k městské vyhlášce proti omezení hazardu zakázány. Naházet peníze do forbesu a dát si k tomu pivo tu však dodnes můžete bez problémů.

Vyhlášku obchází videoterminály

"Ty herny jedou dál, protože město jim vlastně zrušilo jen možnost provozovat výherní hrací automaty, ale oni je nahradili videoterminály. Navíc jen málo lidí pozná rozdíl mezi videoterminálem a hracím automatem," vysvětluje Kateřina Absolonová, zastupitelka za Změnu pro Liberec.

Herny, které porušily vyhlášku

Závažná pochybení, nalévání alkoholu nezletilým či blikající reklama, byla zjištěna v Liberci hlavně v hernách na Hanychovské a v Barvířské ulici, na Nerudově náměstí a ve Svojsíkově a Slavíčkově ulici. Herny však fungují dál. Celkem jich má skončit 35.

Podle Jany Schlegelové z občanské iniciativy Je čas nemlčet a iniciátorky petice proti hazardu v Liberci zde chybí vůle od města s tím něco dělat.

"V podstatě ten boj města končí tím, že vydají vyhlášku a čekají, zda to v praxi někdo vybojuje. V hernách tak vlastně jen vypnuli výherní hrací automaty a nechali si videoterminály, a tím to skončilo," vysvětluje. 

Město se dle její slov neustále odvolává na přechodné tříleté období určené ministerstvem financí, po jehož uplynutí herny zaniknou. "Existuje ale již několik názorů, třeba ombudsmana, že město čekat nemusí a že ta tříletá lhůta je protiústavní," podotýká Schlegelová.

Náměstek primátorky Jiří Šolc přiznává, že Liberci nic jiného než čekat na vypršení tříletého období nezbývá.

Město nechce herny rušit teď. Počká tři roky

"My jsme udělali akt samosprávy, že jsme ty herny vyškrtli z vyhlášky. Liberec by mohl sice jít do správní stížnosti proti ministerstvu financí, ale ten akt by byl tak časově náročný, že je pro nás lepší počkat ty tři roky," komentuje.

Ústavní soud ale v loňském roce opakovaně potvrdil, že obce vždy mohly a i nadále mohou hazard regulovat. Veřejný ochránce práv konstatoval, že povolování na 10 let bylo nezákonné.

Jednoduše řečeno povolení na hrací automaty vydává ministerstvo financí, pokud město nějakou hernu zruší, její provozovatel se pak nesoudí s ním, ale právě s ministerstvem.

"Obce mohou regulovat veškerý hazard ihned. Nemusí čekat tři roky. Ustanovení novely zákona, které stanovilo přechodnou tříletou lhůtu, je podle názoru Ústavního soudu i veřejného ochránce práv v rozporu s ústavou." říká Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu.  

"Obcím podle něj nikdo, ani parlament, nemůže nakazovat, aby na svém území trpěly činnosti ohrožující veřejný pořádek a zdraví i životy lidí," uzavírá.