Nevábný pohled na torzo českodubského kulturního domu.

Nevábný pohled na torzo českodubského kulturního domu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soumrak kulturních domů. Tu obludu zboříme, zní z Ralska i Podještědí

  • 23
Nad torzy kulturních domů se v Libereckém kraji smráká. V Chrastavě nedávno nedostavěné torzo strhli a k témuž kroku se chystají v Ralsku a v Českém Dubu. Tamější rozestavěný kulturní dům, místními přezdívaný kravín, svému účelu nikdy nesloužil.

Kulturní dům v Českém Dubu zašpuntoval přirozenou spojnici mezi dvěma ulicemi v centru, takže střed města přestal dýchat. To se ale do budoucna změní. Už za dva roky by totiž stavba měla zmizet a místo ní vznikne odpočinková zóna, terasy s lavičkami a malé parkoviště.

„Jsem rád, že jsme se konečně k něčemu dobrali a že už podnikáme kroky k tomu, abychom to uskutečnili. Nevzhledná neomítnutá stavba ničila dojem jinak historicky cenného centra,“ řekl se českodubský starosta Jiří Miler.

Centrum se do budoucna otevře, provzdušní a zklidní. „Spojí se ulice Kostelní a 17. listopadu. Vznikne příjemná a bezpečná pěší zóna pro chodce i průchod pro maminky s dětmi, spěchajícími do místní mateřské školy. Plánujeme tu i menší parkoviště pro 17 aut,“ dodal starosta.

Kulturní dům začali v Dubu stavět svépomocí v akci Z v roce 1988. A ve velkém stylu – jen taneční sál měl pojmout tři stovky návštěvníků. „Doba velkých kulturáků s obrovskými náklady na provoz je pryč. Jsem spíš pro to, abychom zrenovovali historické budovy, které tu máme, například místní kino v ulici Václava Havla, které může sloužit jako místo pro kulturní akce, divadlo i společenské události,“ zmínil starosta.

Souběžně s rozhodnutím o demolici běží i projekt opravy a znovuoživení bývalé polikliniky v dolní části města. Tu v roce 1994 koupil soukromník, ale nikdy ji neprovozoval. Ordinace se ale musely vystěhovat a přemístily se právě do spodního patra nedostavěného kulturního domu.

K nim se přidalo i stanoviště záchranky. Loni v listopadu město zdravotní středisko koupilo za půldruhého milionu zpět a po rekonstrukci tam přesune ordinace i záchranku. Pak už nic nebude bránit bourání.

„Počítáme, že rekonstrukce vyjde na osm milionů, dva přidá záchranka a něco nám stát vrátí zpět, takže to zvládneme,“ poznamenal starosta Miler. Na dalších osm milionů přijde zbourání kulturního domu. „Na obnovu kina chceme získat dotaci z příhraniční spolupráce se Saskem. Podle plánu by tu měl vzniknout moderně vybavený multifunkční sál pro 150 lidí. Letos chceme připravit všechnu dokumentaci a akci spustit na začátku léta 2017,“ doplnil Miler.

Českodubští nejsou zdaleka jediní v kraji, koho trápí obludné stavby z dob socialismu. Stejný problém řešili například v Chrastavě. Tam v dubnu 2013 zbourali nedostavěný kulturní dům, který se začal stavět v akci Z o rok dříve, než ten v Českém Dubu.

Peníze na něj daly dohromady továrny a podniky v Chrastavě. Ani on se nedočkal kolaudace. Letos pak půjde k zemi na místní poměry velkokapacitní kulturní dům v bývalém vojenském prostoru v Ralsku. Ten stavěli a nedostavěli Sověti pro své vojáky.

Kulturní dům se sálem pro 450 až 500 lidí musí živit v obci Pěnčín na Českodubsku. „Nechceme z něj udělat vietnamskou tržnici, tak ho stále provozujeme jako kulturák, ale je to velmi těžké,“ konstatoval Karel Bičík, starosta obce s necelými sedmi stovkami obyvatel.

Zařízení s restaurací a ubytovnou tam otevřeli v roce 1983 a patřilo mezi největší a nejmodernější v kraji. Pořádaly se v něm plesy, podnikové oslavy i taneční. Původně sloužil i lidem z Turnova. Od doby, kdy v Turnově otevřeli Střelnici, přesunuly se akce tam a pěnčínský kulturní dům živoří.

„Je to velké břemeno. Zbourat ho by ale bylo tak drahé, že si to neumím ani představit, takže jsme vděční za každou akci, která se tu koná,“ přiznal Bičík.