Koně není zapotřebí vůbec přikrmovat.

Koně není zapotřebí vůbec přikrmovat. | foto: Michal Köpping

V Ralsku chtějí vypustit stádo divokých koní, spase nejagresivnější trávu

  • 10
Nenároční koníci z Británie, zvyklí na nejdrsnější podmínky, se budou pást u meandrů Ploučnice a v okolí Ralska. Mají pomoci zachovat zdejší jedinečnou přírodu.

První zmínka o nich pochází z Anglie 11. století v Knize posledního soudu. Od té doby až do dnešních dnů žijí koně z Exmooru divoce bez pomoci člověka ve volné krajině Britských ostrovů. Podle genetických analýz svojí stavbou těla a velikostí nejlépe odpovídají původním divokým koním z oblasti střední a západní Evropy. Také na Českolipsku mají žít téměř divoce a spásat obtížně udržovatelnou vegetaci.

„Koně by tomu území velmi pomohli. Moc bychom stáli o to, abychom mohli na Českolipsku uskutečnit další fázi našeho projektu. Bývalé vojenské prostory jsou velmi vhodné, protože tam nejlevnější možnou cestou mohou zvířata zachránit mizející stepní a bezlesá stanoviště,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel obecně prospěšné společnosti Česká krajina. Jejím hlavním cílem je ochrana biologické rozmanitosti přírody.

Koně pomohli kvetoucí stepi

Společnost přivezla Exmoorské pony před dvěma lety na pastviny bývalého vojenského prostoru Milovice a k Benátkám nad Jizerou. Velmi se jim tam daří. Navíc ze zpustlého území zarostlého agresivními křovisky pomohli vytvořit kvetoucí step.

„Už po dvou letech jsou výsledky takové, jaké jsme očekávali tak po sedmi letech. Zvířata tam dokázala eliminovat nejagresivnější travinu – třtinu křovištní. Úplně ji spásli a dokázali krajinu otevřít kvetoucím bylinám, na kterých žije řada druhů ohrožených motýlů. To nepředpokládali ani někteří biologové,“ uvedl Dalibor Dostál.

Vegetace v meandrech Ploučnice je vlhčí, ani to podle Dostála těmto koníkům nevadí. „Pomáhají ve všech typech otevřené krajiny. Jak v suché stepní, tak v podmáčené. Poradí si s širokou škálou biotopů.“

Koně není zapotřebí vůbec přikrmovat

Koně není zapotřebí vůbec přikrmovat. Jsou jen pod dohledem. Člověk by zasáhl pouze pokud by se objevily poranění nebo nemoc.

Záměr má pracovní název Šance pro Ralsko – Pastva divokých koní. Jednání se teprve rozbíhají. „Připadá mi to jako hodně zajímavý projekt. Povinností kraje je starat se o údržbu Přírodní památky Meandry Ploučnice. Mimo jiných přidaných hodnot bychom výrazně ušetřili za sekání. Divocí koně také vytvářejí pestřejší mozaiku biotopů. Navíc takřka nepotřebují veterinární péči, vyžadují jen minimální dohled. A mohli by prospět i turismu,“ říká krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova Jiří Löffelmann.