Z obřího leteckého štábu poblíž letiště v Ralsku - Ploužnici zbyl jen skelet....

Z obřího leteckého štábu poblíž letiště v Ralsku - Ploužnici zbyl jen skelet. Sídlilo zde velitelství vzdušných sil nejprve československé, posléze sovětské armády. Dnes dům ohrožuje každého, kdo do něj vstoupí, kraj ho proto za 11,5 milionu nechá zbourat. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z „Českého Černobylu“ zmizí další sovětské monstrum. Zbourají štáb

  • 2
Na kost ohlodaný skelet obřího leteckého štábu poblíž letiště v Ralsku - Ploužnici působí jako pěst na oko. Když k němu borovým lesem omylem zabloudí nějaký houbař, získá pocit, že se ocitnul v postapokalyptickém filmu. Propadající se střecha, vymlácená okna, zhroucené vnitřní příčky.

Ve zdech zejí díry jak od zásahu tarasnicí. Ne nadarmo se této oblasti přezdívá Český Černobyl. Dům teď půjde k zemi.

Že jde o vojenský objekt poznáte teprve jedině z mozaiky dvou perutí a vrtule letadla. Vše ostatní včetně omítky už opadalo. Zde sídlilo velitelství vzdušných sil nejprve československé, posléze sovětské armády.

Budovu štábu postavili v roce 1952, krátce poté, co se zde usídlila 46. bombardovací letecká divize. Po roce 1968 a okupaci Československa tu působil sovětský 236. stíhací bombardovací letecký pluk a část 131. smíšené letecké divize.

Vyjádřeno čísly, zdejší štáb v 80. letech velel 44 stíhačkám MiG-21 a 33 vrtulníkům MI-24.

„Ještě v roce 1996 byl ten dům v pořádku, dokonce měl kompletní střechu z tašek. Ale pak přišli zloději, sběrači kovů a vandalové,“ vysvětluje někdejší krajský policejní pyrotechnik a bývalý místostarosta Ralska Václav Bilický, že devastaci štábu nezpůsobili sovětští vojáci, ale Češi.

Vloni už padl sousední kulturní dům

„Demolici bude zajišťovat Krajská správa silnic Libereckého kraje, která má bývalý vojenský prostor ve správě. Předpokládaná hodnota demoličních prací je asi 11,5 milionu korun,“ prozradila statutární náměstkyně libereckého hejtmana Jitka Volfová.

Nejde o první vojenský objekt, který Liberecký kraj nechal odstranit. Loni padl sousední, nikdy nedostavěný kulturní dům. Ten vznikal už za Gorbačovovy perestrojky, kdy Sovětům v Československu odtikávaly poslední roky pobytu. Kolaudace už se nedočkal.

Místo něj je teď lesík. To samé čeká i štáb letectva. Jeho skelet se ale zdá velmi houževnatý, proto je cena za jeho demolici zhruba třikrát vyšší, než za zbourání kulturního domu.

Po zkušenostech z loňského roku bude veřejná zakázka na demolici štábu vypsána v režimu zvaném design&build.

„To znamená, že vybraný zhotovitel zajistí zpracování realizační dokumentace prováděných prací, statického návrhu postupu bouracích prací a technologického postupu při zabezpečení bouracích prací. Výsledkem demoličních prací pak bude kompletní odstranění objektů z pozemků, a to za sjednanou celkovou nabídkovou cenu,“ vysvětluje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Ten dům ohrožuje lidi, říká starosta

Z odstranění ohyzdné stavby má radost starosta Ralska Miloš Tita. „Ten dům ohrožuje každého, kdo do něj vstoupí. Je to dobře. Ještě bychom si přáli, aby pozemek po demolici kraj posléze převedl na naše město,“ sdělil Tita.

Zdaleka největší „příšera“ však v Ralsku stále stojí a překvapivě se bourat nebude. Je to bývalá sovětská škola přímo v Ploužnici, od odchodu okupantů opuštěná. Záměry na její další využití doposud krachly, teď se však karta otáčí.

„Statik nám řekl, že konstrukce je v pořádku. Tak jsme si zadali studii na další využití školy. Mohla by z ní být víceúčelová budova, sestěhovali bychom tam některé organizace, mohl by tam být obchod nebo lékař,“ nastínil starosta.

Kromě kulturního domu v Ralsku nadále chátrá ještě 179 staveb z éry Sovětů. Z nich ještě 123 stojí. Prioritně se budou demolovat budovy v blízkosti Ploužnice, kde hrozí největší riziko, že na někoho spadnou.