Výstava v semilském muzeu patří mezi největší svého druhu v republice.

Výstava v semilském muzeu patří mezi největší svého druhu v republice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Půda plná hraček je strojem času. Přistanete zpátky do svého dětství

  • 0
V semilském muzeu vystavují hračky. Expozice ukazuje stovky exponátů od velkých houpacích koňů až po talířky z pokojíčků pro panenky. Semilská výstava je jedna z největších v Česku.

"Jejím základem jsou dřevěné hračky a deskové hry z místní továrny TOFA," prozrazuje ředitelka muzea Jana Hájková. "Na výstavě máme stovky exponátů. Od největších houpacích koňů a kočárků až po nejmenší hrníčky a talířky z pokojíčků pro panenky."

Výstava Půda plná hraček se rozkládá v podkroví muzea, kde návštěvníci obvykle vidí věci, svázané s podkrkonošskými řemesly, lidové kroje, nábytek, betlém nebo marionety. "Po dvou letech však musíme exponáty očistit, ošetřit a šetrně vyprat," vysvětluje revoluci v podkroví Hájková. A místo po nich teď zabraly hračky.

Mnoho hraček dostalo muzeum darem od obyvatel města. Nedávno například pozval majitel domu na svou půdu kurátorku výstavy Alenu Hovorkovou. Objevila tam velký dřevěný vlak a další hračky, ale i dva pulty z obchodu s galanterií z první republiky, vzorkovnici s krajkami i figurínu do výlohy.

"Když v Semilech koupili Vietnamci dům a vyváželi z půdy knihy, dozvěděli jsme se to," říká Hájková. "Dovolili mně, abych se na půdu podívala. Našla jsem tam třeba koně na kolečkách a spoustu dalších hraček."

Věci na současnou výstavu získalo muzeum v uplynulých třiceti letech. "Dnešní dospělí muži uvidí kovová autíčka a traktory na klíčky, s nimiž si jako malí hráli," dodává ředitelka muzea.

"Mně se nejvíc líbí modernistický pokojíček pro panenky ze čtyřicátých let minulého století. Není přeslazený a roztomiloučký jako většina jiných pokojíčků, ale naopak krásně designově jednoduchý."

Hájková považuje semilskou výstavu hraček za jednu z největších v Česku. "Lidé na ní najdou i některé kuriozity, mezi které se řadí například desková hra Utekla nám koza," podotýká. "Výstava zasahuje dvě nebo dokonce tři generace současných dospělých."

Zbraně chybí, výstavu připravovaly ženy

Na Půdě plné hraček převažují exponáty pro dívky. Schází na ní zbraně, s nimiž se v dětství vyřádila většina dnešních mužů. Podle Hájkové pracují v muzeu samé ženy, a tak výstavu zahalily do mírumilovného hávu.

Jediným, co na Půdě plné hráček dokáže střílet, je dřevěný váleček na stlačený vzduch, z něhož s rachotem vylétává zátka - tedy jakási primitivní puška špuntovka.

V muzeu se ukrývají hračky z mnoha materiálů - od bakelitových a porcelánových panenek, přes kovové bagry až po plyšové medvědy. Několik exponátů půjčilo do Semil turnovské Muzeum Českého ráje. Pocházejí z pozůstalosti slavných etnografů Jany a Josefa Scheybalových.

Výstava obsahuje rovněž hernu s dřevěnými kostkami a výtvarnou dílnu. Děti tam dostávají šanci, aby si nakreslily vytouženou hračku a své přání poslali v dopise Ježíškovi. Nemusí spěchat, Půda plná hraček se zamyká až 20. října.