Dům přírody leží mezi Dlaskovým statkem a železniční zastávkou. Otevřen je ve...

Dům přírody leží mezi Dlaskovým statkem a železniční zastávkou. Otevřen je ve všední dny od 10.00 do 15.30, o víkendu do 17.00. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

V Domě přírody mohou lidé přivonět k bylinkám i poslouchat ptáky

  • 1
Z Dolánek u Turnova vyráží na výlety po Českém ráji statisíce lidí ročně. Nyní mají možnost si ještě předtím krásy kraje prohlédnout v Domě přírody. Nově otevřená třípatrová budova má ve svém podkroví rozsáhlou interaktivní expozici.

Přestavěná bývalá škola stojí hned za železniční zastávkou. „V obřím akváriu můžou lidé vidět ryby žijící v Jizeře, v unikátním čichacím stroji lze přivonět k bylinám Českého ráje nebo si lidé můžou pustit zpěv zdejších ptáků,“ vypočítává Lucie Fürstová, mluvčí Ekocentra Oldřichov v Hájích, které Dům přírody provozuje.

Expozice vysvětluje i geologický vznik Českého ráje s působivými malbami Zdeňka Buriana, v přízemí je pak obří prostorový model Českého ráje z první poloviny 20. století. Videoprojekce seznamuje lidi se sopečnou činností, která Český ráj formovala.

Dům přírody cílí nejen na školní výpravy, provozovatelé si slibují, že bude hojně navštěvován turisty, kteří z Dolánek vyrážejí na cyklostezku Greenway Jizera, na rafty nebo oblíbenou turistickou stezku na Malou Skálu.

„Je to takový Český ráj v kostce a zároveň vynikající výchozí bod pro veškeré turistické výpravy fenomenálním údolím Jizery,“ podotkl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Turistům pak dům ve svém přízemí nabízí prodejnu regionálních produktů, suvenýrů a malou kavárnu.

„Za našich mladých let bylo přirozené chodit do přírody, aniž by nás k tomu někdo ponoukal. Doba se ale změnila. Žijeme ve virtuálním světě a lidé potřebují interaktivní vábničku, která je naláká a vhodně nasměruje,“ vysvětlil náměstek hejtmana za životní prostředí Josef Jadrný.

Domů přírody je v Česku už osm. Ten českorajský se ale rodil těžce, turnovští zastupitelé totiž čelili obvinění z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky kvůli tomu, že v projektu utratili 850 tisíc korun, aniž by zde vůbec nějaká expozice vznikla.

Projekt pak převzalo oldřichovské ekocentrum, které jej dokončilo. Celkové náklady se vyšplhaly na téměř 35 milionů, z toho 85 procent zaplatila EU. Roční náklady na provoz jsou vypočteny na 1,4 milionu, podělí se o ně město Turnov, Liberecký kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny.