Kastelánka hradu Rotštejn Hana Talli Hlubučková ukazuje podpisy vandalů.

Kastelánka hradu Rotštejn Hana Talli Hlubučková ukazuje podpisy vandalů. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Vandalové ničí skály v Českém ráji. Ryjí do nich svoje podpisy

  • 5
Skály a zbytky unikátního osídlení pod hradem Rotštejn začali ničit v nezvykle velké míře vandalové, kteří se podepisují do skal. Kastelánku hradu Hanu Talli Hlubučkovou vandalství dopaluje. Před více než čtvrt stoletím totiž spolu občanským sdružením Ochrana Klokočských skal vyhrabala gotickou zříceninu z odpadků.

"Kakťáci 5. 5. 2014," na skalním monolitu pod hradem, "Full Bull 14," při vstupu do hradu, či změť nápisů na pískovcových překladech v samotném hradu. To je jen ukázka novinek, které rytci za sebou zanechali. Některé nápisy jsou až centimetr hluboké.

"Chodí k nám návštěvníci z ciziny, jsou unešení krajinou, ale nedokáží pochopit, proč si to tady sami ničíme," říká kastelánka. Podle ní to jsou právě Češi, kdo škodí skalám. Rytiny na skalách začaly od letošního jara přibývat nebývalým způsobem.

"Dokonce se nám podařilo přistihnout jednu autorku přímo při činu. Ryla do vytesané světnice přímo za provozu hradu," ukazuje Hlubučková místnost, která vznikla v roce 1603 a dnes je součástí zapsané kulturní památky hradu Rotštejn. Původní datování je, jak jinak, zničeno novým nápisem, kdy se tu před časem ztvárnila jakási Jana.

Ochránci přírody už v jiné části Českého ráje přistoupili k radikálnímu řešení. Oblast Sokolky u Komárovského rybníka na Branžeži už pro návštěvníky zcela uzavřeli. Lidé tam ničili jak skály, tak přístupové cesty.

Na místo se sjíždějí trampové z celých Čech

Místo se dnes díky izolaci z nájezdů lidí postupně vzpamatovává. "Klokočské skály využívají divocí táborníci po celý rok a bivakují ve skalách a jeskyních na často nepřístupných místech," říká vedoucí správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Zatím ve skalách za Turnovem ochránci přírody posílili hlídky a na pokutách za ničení přírody, či rozdělávání ohňů, vybrali nejvíce peněz. Nepomáhá ani zvýšený počet strážců v terénu. Na místo se totiž sjíždějí trampové z celé země.

"Podle místa přestupku můžeme udělit pokuty od pěti set korun výše. Ale tam, kde zimují netopýři, to může být i v řádech desítek tisíc," vypočítává Mocek. Podle něho není cílem území v Českém ráji uzavírat a případ Sokolky je zatím jediný.

"Vychovali jsme tu další generaci našich dětí. Bohužel rok od roku roste vandalství a hulvátství lidí," říká Ondřej Rajcsányi, šéf občanského sdružení Ochrana Klokočských skal, které se stará o 228 hektarů skal a pečuje o hrad. Zdarma a ve volném čase.