Spící vrápenec malý, který je v Českém ráji nejvíce ohrožen.

Spící vrápenec malý, který je v Českém ráji nejvíce ohrožen. | foto: Jaroslav Ožana

Vandalové v Českém ráji plení jeskyně netopýrů. A už napadli i strážce

  • 14
Boj strážců a ochránců přírody s vandaly, kteří v Libereckém kraji pronikají do jeskyní a ohrožují vzácné netopýry, se přiostřuje. Jeden z trampů, přespávajících v jeskyni v Klokočských skalách, dokonce zaútočil na strážce přírody a později také na policistu.

"Náš strážce přírody narazil na jeskyni, kde spalo víc lidí. Jeden z nich byl agresivní," řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek.

Napadenému strážci přírody přijela na pomoc policie, tramp se však pustil do potyčky také s ní. "Případ se dostal až k soudu," upozornil Mocek. "Útočník tam dostal pokutu deset tisíc korun, ale odvolal se, a tak rozsudek ještě není pravomocný."

V Českém ráji platí zákaz přespávání v jeskyních. Trampové ho ale často porušují a netopýry ruší nejen hlukem. "V jeskyních, kde hoří ohně, opadávají stropy," prohlásil Daniel Horáček, místopředseda České speleologické společnosti v Liberci. "Netopýrům vadí i kouř ze zapálených cigaret."

Podle Horáčka neplení vandalové jeskyně pouze v Českém ráji, ale v celém Libereckém kraji. Jeskyně nebo štoly, kde netopýři přežívají zimu, musí ochránci přírody a speleologové chránit železnými mřížemi. "Lidé je ale ničí," konstatoval Mocek. "Urážejí zámky, uřezávají mříže, vyrážejí dveře."

Po sezoně musí opravit mříže k netopýrům

Liberečtí speleologové musí po letní turistické sezoně opravit v Českém ráji mříže v několika jeskyních, kde hnízdí netopýři. Do práce se pustí v jeskyni Sklepy pod Troskami, v jeskyních Klokočských a Příhrazských skalách a rovněž ve štole pod horou Kozákov.

Ve Sklepech netopýři zimují a navíc tam rodí mláďata, což je ve střední Evropě ojedinělé. Ve Sklepech nacházejí útočiště vrápenci, kteří patří mezi kriticky ohrožené druhy netopýrů.

"V zabezpečeném vchodu do jeskyně někdo uřízl železný čep," poznamenal Horáček. "Nevydržel ani kovový profil, vyplněný betonem. Jeskyni proto ještě letos zabezpečíme pancéřovanými vraty z nerezového plechu." Vchody do jeskyní nelze utěsnit neprodyšně, aby v nich měli netopýři volné místo na průlety.

Jeskyně Sklepy láká nejen trampy, ale také hledače pokladů. "V minulosti se bohužel rozšířila pověst, že z jeskyně vedla tajná chodba na Trosky a někde v ní se ukrývá poklad," vysvětlil Horáček. "Oboje je samozřejmě nesmysl."

Přespání v mrazu je pro trampy adrenalinová zábava

V Novém Městě pod Smrkem vnikli do bývalé důlní štoly neznámí zloději. Rovněž tam žijí netopýři. "Pachatelé rozřízli mříže a vevnitř ukradli kolejnice," uvedl Horáček. "Určitě skončily ve sběrně, policisté je ale neobjevili."

Do jeskyní v Českém ráji vyrážejí vandalové i na podzim a v zimě. "Nocují v nich na karimatkách ve spacích pytlích. Přežití v mrazu je pro ně adrenalinová zábava," řekl Mocek. "V jeskyních si dělají ohně, aby se zahřáli, nebo si na nich připravili jídlo. Plameny v nejhorším netopýry opraží a zahynou."

Na usmrcení netopýrů však stačí, pokud je trampové ze zimního spánku několikrát probudí. Zásoby živin pak netopýrům nevystačí až do jara. Tábornické ohně v jeskyních mohou usmrtit nejen netopýry, ale i rostliny.

Bloková pokuta může vyšplhat až na tisíc korun, pokud však táborníci ohrozí životy netopýrů nebo jeskyni zpustoší, přijdou ve správním řízení přinejmenším o desítky tisíc korun. Trampové cestují do jeskyní v Českém ráji až z Prahy nebo Kladna.