Pohled na vánoční Drážďany.

Pohled na vánoční Drážďany. | foto: Sylvio Dittrich

Na trzích v Drážďanech panuje klidnější atmosféra, jen hrníčky provokují

  • 6
Vánoční trhy v Drážďanech jsou oblíbeným cílem českých turistů. Do saské metropole se vydal i člen liberecké redakce MF DNES Marek Csizmazia, kterého zaujaly třeba hrníčky v pruské modři.

Je to podobné, jako by se fanoušci Sparty při derby oblékli do sešívaného červenobílého dresu Slavie a na hlavu si ještě navlékli čepici s červenou slávistickou pěticípou hvězdou. Nebo, jako by prezident Miloš Zeman nechal při státní recepci vyvěsit tibetskou vlajku.

Velmi žádaným suvenýrem drážďanského vánočního trhu je hrníček vyrobený přímo v Sasku, ale provedený v pruské modři. A Sasové se s Prusy opravdu příliš nekamarádí.

Nevraživost se přenesla i do současnosti

„Už v historii, když Prusové táhli přes Sasko do války, zůstávala po nich vypleněná země,“ říká naše průvodkyně po vánočním trhu Pavla Kopecká z drážďanské marketingové agentury. Nevraživost se přenesla i do současnosti. Na vypjaté fotbalové zápasy.

Hrníčků, které vyrobila místní rodinná firma, se v loňském roce prodalo zhruba 63 tisíc.

„Když místní Dynamo hraje fotbalové utkání s celkem z Berlína, doprovází ho vždy velmi přísná bezpečnostní opatření,“ doplňuje Kopecká. „Přesto se stává, že se do sebe fanoušci bezhlavě pustí. Jde tady o tradiční nevraživost.“

Hrníčků, které vyrobila místní rodinná firma, se v loňském roce prodalo zhruba 63 tisíc a také letos už si je od minulého týdne mohou návštěvníci trhů odnášet domů. Nehledě na „nepřátelskou“ pruskou modř z nich však lidé poklidně popíjejí svařené víno nebo jiné speciality.

Vloni se lidé více báli, říká průvodkyně

Na letošních adventních trzích v saské metropoli je vůbec znát, že se oproti minulému roku uvolnila atmosféra v souvislosti s teroristickými útoky. „Vloni se lidé více báli, bylo to znát i na našich trzích. Teď je tu atmosféra lepší,“ dodává Kopecká.

Bezpečnostní opatření návštěvníky nijak výrazně neomezují. Žádné kordony těžkooděnců, jen dvě policejní auta zaparkovaná na kraji náměstí Altmarkt. „Po trzích se pohybují policisté v civilu i v uniformách. Turisty varujeme, aby si dávali pozor hlavně na kapsáře,“ upozorňuje Kopecká.

Vyvrací také informace, že na drážďanský adventní trh mají kvůli větší bezpečnosti zakázaný vstup turisté s batohem, podobně jako na některé další adventní trhy ve velkých německých městech. „Žádný takový zákaz tady není,“ potvrzuje. Po celém městě se skutečně pohybuje mnoho lidí s batohy na zádech a nikdo je kvůli tomu nezastavuje a nekontroluje.

Čeština zní na každém rohu

Češi se i v předvánoční době mohou v Drážďanech cítit jako doma, čeština tu zní na každém rohu a také někteří stánkaři přijeli na trhy prodávat svoje zboží z Česka. Svůj stánek tady má například Krteček. „Návštěvníci z Česka to tady mají rádi, nákupní galerie zaplňují po celý rok a teď jich sem míří mnoho i na adventní trhy,“ říká Kopecká.

Drážďanské adventní trhy jsou nejstarší v Německu, letos se koná už jejich 582. ročník. Pokud přijedete z Liberce vlakem (cesta trvá něco přes dvě hodiny), užijete si vánoční náladu už po cestě od hlavního nádraží podél ulice Prager Strasse až po náměstí Altmarkt.

Stánky jsou i dál přes náměstí Neumarkt ke kostelu Frauenkirche až na druhou stranu Labe do čtvrti Neustadt. Ke tradičnímu zboží patří krušnohorské dřevěné umělecké výrobky, lužické modrotisky, ochranovské hvězdy nebo originální drážďanská vánoční štola. Její výrobu mohou lidé sledovat vedle informačního centra na náměstí Altmarkt a poté ji také ochutnat.

Drážďanský Štrýclmarkt

Nejstarší vánoční trh v Německu. Ten úplně první se konal pouze jeden den. Roku 1434 povolil saský kurfiřt Friedrich II. a jeho bratr vévoda Zikmund konání svobodného trhu den před Štědrým dnem na Altmarktu. Z trhů se stala oblíbená tradice a každý rok sem přijíždí okolo 250 obchodníků a trhovců nabízet své zboží. Letos trh začal 24. listopadu, otevírací doba je denně od 10 do 21 hodin, poslední den trhu 24. 12. bude otevřeno od 10 do 14 hodin.

Hlavní událostí je Štolová slavnost, která připadá na sobotu 3. 12. Po slavnostním průvodu historickým centrem města (start průvodu je v 11:05 z náměstí Schlossplatz) nakrojí dvorní mistr pekař a drážďanská štolová dívka obří štolu zvlášť pro tento účel zhotoveným 12 kilovým a 1,6 metrů dlouhým nožem a rozdělí ji. Na akci se očekává okolo 150 tisíc návštěvníků, hodně jich pravidelně přijíždí i z Česka.

O prodejní neděli budou mít mimořádně obchody v centru Drážďan otevřeno od 12 do 18 hodin.