Opotřebovaný manuál varhan. | foto: varhany-bozkov.eu

Unikátním varhanám hrozí zkáza. Zachránit je pomáhá i adopce píšťal

  • 1
Z nejhoršího jsou venku, přesto lze stav unikátních památkově chráněných varhan v kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově stále ještě označit za havarijní. Jejich věhlas se rozšířil až do Prahy, kde se před nedávnem uskutečnil benefiční koncert na jejich záchranu.

„Už v loňském roce se uskutečnily dva benefiční koncerty na podporu bozkovských varhan. Díky více než 130 návštěvníkům se podařilo na účet sbírky připsat jedenáct tisíc korun,“ zmínila tisková mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková.

To samo o sobě zdaleka nestačí. Záchranu tohoto nástroje lze proto podpořit mimo jiné prostřednictvím adopce píšťal či dalších částí varhan.

Od předloňského července bylo takto adoptováno tři sta píšťal z celkových 1298. „Tímto způsobem jsme vybrali 159 tisíc. Adoptivní majitelé jsou z celého Česka i Polska,“ dodala mluvčí.

Adoptovat lze jednotlivé píšťaly nebo celou oktávu či celý rejstřík a také další součásti varhan, ty už jsou ale podstatně dražší.

Píšťala přijde na čtyři sta až tisíc korun, oktáva na pět tisíc, celý rejstřík už je v desetitisících korun,“ řekla autorka projektu Adopce píšťal Kristýna Solničková z litoměřické diecéze.

Bozkovské dvoumanuálové mechanické zásuvkové varhany jsou vzácným nástrojem z poloviny 19. století. Pocházejí z dílny Josefa Predigera z Albrechtic v Jizerských horách.

Varhanářskou dílnu v Albreticích založil jeho otec Ignác někdy v závěru 18. století. Predigerovy varhany v Bozkově patří k nejcennějším v diecézi.

Předloni začala první etapa záchranných prací.

Restaurátor provedl nejnaléhavější zásahy: nástroj rozebral, provedl jeho kompletní průzkum, označil a zabezpečil jednotlivé části a ošetřil varhany proti dřevokaznému hmyzu.

Od loňského podzimu následuje etapa druhá. Zahrnuje především restaurování větší části cínových píšťal a dokončení restaurování některých vzdušnic a píšťalnic.