Atraktivní podívanou nabídne bitva valdštejnské posádky se Švédy.

Atraktivní podívanou nabídne bitva valdštejnské posádky se Švédy. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Valdštejnské slavnosti: čeká se obří bitva i tisíce návštěvníků

  • 1
Boj valdštejnské posádky s táborem Švédů. Noční pochodňový průvod zhaslým městem, ohňová show, kejklíři. Desítky akcí čekají na návštěvníky jedenáctých Valdštejnských slavností, které se konají od pátku do neděle ve Frýdlantu.

Hlavní atrakcí slavností bude bitva pěti stovek dobově vystrojených a vyzbrojených válečníků, kteří se utkají na louce za motorestem Daniela.

"Poprvé budou bitvy dvě. Ta sobotní skončí plichtou, v neděli Valdštejnovi vojáci pobijí švédský tábor," prozradil scénář bitev purkmistr Frýdlantu Dan Ramzer. V řeži, která není kopií žádné historické bitvy, budou účinkovat nejen stovky bojovníků, ale také pětadvacet koní a historická artilerie.

Historie Valdštejnských slavností sahá až do roku 1934, kdy se konaly ve Frýdlantu poprvé. Začaly na náměstí odhalením vévodovy sochy. Tehdy připomínaly třísté výročí od zavraždění Albrechta z Valdštejna. První slavnosti trvaly celý týden a podle dobových zpráv to byla akce přesahující význam regionu. Do Frýdlantu byly vypraveny mimořádné vlaky z Tanvaldu, Zhořelce a Žitavy.

Novodobé slavnosti převzaly některé tehdejší akce, jako pořádání kulturních představení, průvod valdštejnských ozbrojených oddílu městem, nebo pochodňový průvod. Ten letošní se bude konat v deset hodin večer v pátek a pořadatelé na něj připravili pět set pochodní.

Ústřední postavou víkendu bude sám vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, jak zní všechna jeho křestní jména.

Lidé mohou s vévodou posnídat

Do postavy se již několik let stylizuje velmi úspěšně bývalý historický šermíř Miroslav Kněbort. "Jsem s Albrechtem čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce. A nespojuje nás zdaleka jen to, že jsme se narodili ve stejný den," řekl v rozhovoru pro MF DNES Kněbort.

O tom, že se dokázal do kontroverzní historické postavy vtělit téměř dokonale, se budou moci návštěvníci slavností přesvědčit osobně třeba na snídani s vévodou, která se bude konat na frýdlantském zámku v sobotu od deseti hodin.

Součástí slavností bude velké tržiště, které bude poprvé rozmístěno po celé ploše nově rekonstruovaného náměstí. "Přijali jsme padesát jedna stánkařů, osmdesát jsme jich ale museli odmítnout. Chceme, aby se na tržišti prodávaly především výrobky, které budou nějakým způsobem připomínat historii i rukodělnou výrobu," připomněl Dan Ramzer.

Pořadatelé očekávají, že se do Frýdlantu sjede o víkendu pětadvacet až třicet tisíc lidí. Políčeno mají také na návštěvníky ze sousedního Saska a Polska, kde akci několik týdnů propagovali. Pro tyto návštěvníky jsou ve Frýdlantu připravené trojjazyčné informační tabule. Děti do 130 cm mají vstup zdarma, na jednotlivé dny stojí lístek 80 korun, na oba 120 Kč.