Loskuták objevený v Indonésii.

Loskuták objevený v Indonésii. | foto: Zoo Liberec

Češi našli loskutáky niaské. Skvělé pěvce už považovali za vyhynulé

  • 3
Loskutáka niaského, ptáka, který byl ve volné přírodě považovaný za vyhynulého, objevil na Sumatře tým v čele s českým vědcem Tomášem Ouhelem. Působí v něm také jeho kolegyně Tereza Švejcarová.

„Dva divoké luskutáky niaské se podařilo vyfotografovat u západního pobřeží indonéské Sumatry,“ řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

„Tým se skládá z externích spolupracovníků naší zoo a členů indonéské neziskové organizace ISCP. Skupinu vědců podporujeme v Indonésii nejenom my, ale také zoo v Heidelbergu, zoo v Cologne a TASA - aliance pro ochranu ohrožených zpěvných ptáků v Asii.“

Objev divokých loskutáků niaských vzbudil obrovský ohlas odborníků. Nejedlo prohlásil, že k vědcům do Indonésie i do liberecké zoo míří gratulace od významných ornitologů z celého světa.

„S Tomášem Ouhelem jsem ve středu mluvil přes Skype a nadšení z objevu je velké také mezi místními obyvateli,“ upozornil Nejedlo. „Jde o velkou vzpruhu pro naše další ochranářské práce v terénu. V Indonésii jsme s nimi začali před čtyřmi lety.“

Loskuták niaský, nádherný černý pták se žlutočerveným zdobením, zmizel z přírody kvůli svému krásnému zpěvu a nadání napodobovat lidskou řeč. Končil ve velkém v klecích v domácnostech indonéských obyvatel.

Loskutáci umí indonéskou hymnu

„Mnoho z nich naučilo loskutáka dokonce zpívat indonéskou hymnu, o čemž se naši terénní pracovníci několikrát přesvědčili na vlastní oči a uši,“ dodal Nejedlo.

K vymizení loskutáků niaských z přírody přispěla rovněž pověra, že polévka z něj odstraňuje potíže dětí s mluvením.

Po neočekávaném nálezu divokých loskutáků niaských přijdou na řadu okamžitá opatření na jejich ochranu. Vědeckému týmu se podařilo kontaktovat místní lovce ptáků a nabídnout jim příjmy ze spolupráce na ochraně přírodní rozmanitosti na Sumatře, pokud se zřeknou honby za loskutáky niaskými.

„Následujícím krokem bude podrobné prozkoumání oblasti a odhad, kolik loskutáků niaských tam žije,“ poznamenal Nejedlo. „Bez zásahu odborníků nemají ve volné přírodě šanci na přežití. Jejich objev může obrovský zvýšit kredit naší práce v Indonésii a zlepšit dosud obtížnou domluvu s místními úřady.“