Spálená informační tabule na ohništi u jablonecké přehrady.

Spálená informační tabule na ohništi u jablonecké přehrady. | foto: Petr Vobořil

Opečte si buřt, zvou v Jablonci. Veřejná ohniště však zničili vandalové

  • 2
Veřejná ohniště, kde je možné opéct si maso nebo uzenku, vybudovali pro své obyvatele po vzoru velkých evropských měst také v Jablonci nad Nisou. Dvě z ohnišť bezprostředně po zahájení sezony už však stihli zdevastovat výtržníci.

„Řádění vandalů neodolalo nové veřejné ohniště u mšenské přehrady na takzvaném Tajvanu,“ napsal na svém facebookovém profilu šéf Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil. „To nic není, v Srnčím dole spálili ty špalky na sezení,“ doplnil jeden z diskutujících.

Ostatní místa jsou v pořádku; buřt nebo maso si bez toho, aby dostali pokutu za nelegální rozdělávání ohně, mohou lidé opéct celkem na pěti místech.

„Jde o areál na Tajvanu u mšenské přehrady, areál v Srnčím dole, areál kynologického cvičiště na Proseči a dále pak lidé mohou zajít k novoveskému koupališti a do Staré osady v Rýnovicích,“ vypočítává mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Radnice v podstatě zlegalizovala místa, kde lidé již v minulosti ohně načerno rozdělávali.

„Nechceme lidi pokutovat, ale dáváme obyvatelům města možnost veřejná ohniště využívat za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla, stejně jako je tomu jinde ve světě,“ vysvětlil primátor Jablonce Petr Beitl.

Neponičené ohniště s informační tabulí.

Všechna radou města schválená veřejná ohniště mají provozní řád, jsou vybavena odpadkovými koši a také sezením, které tvoří nařezaná polena. Ohniště jsou přístupná zdarma, dřevo si musí obstarat každý sám.

Oficiální táborák vyzkoušel například i student Petr Hlaváček. „Občas využíváme s kamarády ohniště v Srnčím dole. Je dobře, že město něco takového zřídilo, jen mě mrzí, že když sem občas přijdeme, jsou tu odpadky od nějakých nezodpovědných lidí a to se mi nelíbí,“ uvedl.