Na některých místech kraje musí lidé chodit pro vodu do cisteren. (ilustrační snímek)

Na některých místech kraje musí lidé chodit pro vodu do cisteren. (ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Sucho sužuje malé obce v Libereckém kraji. Někde už musejí vodu vozit

  • 1
Vedení Libereckého kraje vyjednává s vodárenskými společnostmi o rozvozu cisteren. Některé vesnice v kraji mají totiž kvůli suchu problémy s nedostatkem vody. Cisteren je ale málo.

Lidé z Bohatic na Českolipsku už týdny s obavou sledují studně. Každým dnem v nich totiž ubývá vody.

„Jsme tu jako na poušti. Všechno je vyprahlé. Jestli to tak půjde dál, budeme muset vodu dovážet,“ konstatuje starostka obce s více než dvěma stovkami obyvatel Jaroslava Tomanová.

S vodou mají ve vsi už delší dobu problém. Nemají vodovod a jsou odkázaní pouze na studny a vrty.

„Dřív, když tu bývalo JZD, stačila jedna studna pro tři čtyři domy, teď musí mít každý svoji a ještě se stává, že voda zmizí a musejí si vyvrtat studnu vedle. Navíc si těžaři vzpomněli, že budou v našem těsném sousedství dobývat štěrkopísky. To by byl úplný konec. Lidé by se kvůli vodě začali stěhovat pryč,“ dodala Tomanová.

Bohatice patří do zhruba dvacítky obcí v kraji, které jsou na krizovém seznamu zásobováním vodou.

Ve Světlé pod Ještědem už museli cisterny povolat. „Bereme vodu v lesích na Ještědském hřebeni, ale prameny vysychají a odběr neklesá,“ popisuje starosta Světlé Tomáš Sluka. „Výsledkem je, že máme poloprázdný vodojem.“

Pršet by muselo alespoň čtrnáct dní

V pondělí do vesnice se zhruba dvěma sty obyvateli dovezly severočeské vodárny třicet kubíků. „Ale to stačilo tak na jednu noc. Když nezaprší, přistoupíme k přerušované dodávce vody,“ upřesňuje Sluka.

Podle něj obci pomohl právě Liberecký kraj. „Bez něj bychom zůstali úplně bez vody, protože vodárny zásobují přednostně svoje odběratele,“ dodává Sluka.

Vedení kraje nyní tvoří krizový plán rozvozu vody. „Nejsou cisterny. Jednáme s vodárenskými společnostmi. Pomoci by mohli i vojáci a s užitkovou vodou hasiči, jenže ti je teď potřebují na likvidaci požárů,“ říká náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Podle mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Ivety Kardianové už cisterny zamířily i na Panenskou Hůrku u Chrastavy.

„O minulém víkendu jsme doplňovali vodojemy na Jablonecku v Železném Brodě a v Koberovech-Vrátu,“ upřesňuje Kardianová. Kromě Světlé pod Ještědem, rozvážely cisterny vodu i do nedalekého Janova Dolu.

Vodohospodáři jsou v klidu, ale jen prozatím. „Vody v přehradách je dost, díky tomu, že jsme na jaře šetřili,“ upřesňuje Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

„Předpověď ale není dobrá a deficit je tak velký, že i kdyby přišla bouřka nebo jednorázový liják, nepomůže to. Potřebovali bychom, aby pršelo aspoň 14 dní.“

Botanickou zahradu sucho netrápí

Zatímco sucho trápí celou republiku, ředitele Botanické zahrady v Liberci Miloslava Studničku neděsí. „Když chtěla zahradnice zalít na venkovních záhonech vadnoucí teplomilné rostliny z Českého středohoří, řekl jsem jí, ať vás to ani nenapadne,“ prozrazuje Studnička.

„Jednou v srpnu určitě pořádně zaprší, v září nám tady budou krásně kvést a lidi je budou obdivovat. Jen ať teď zůstanou šedé a suché.“

Podle něj si příroda poradí. „Jedna populace rostlin nebo živočichů kvůli horku na čas vymizí, druhá se zase objeví,“ tvrdí Studnička. „Nejhorší je, když lidé začnou do přírody zasahovat. Nechme ji být a pozorujme, co z ní teď vzchází.“

Studnička upozorňuje, že kdyby nenastávala tak extrémní sucha a vedra jako nyní, přišlo by České středohoří, země kolem vyvřelých kopců na Litoměřicku a Lounsku, o ráz stepní krajiny.

„Směrem na východ je podobná příroda až v Rusku,“ dodává botanik. „Kdyby v Českém středohoří nenastávala velká sucha jako nyní, step by tam ustoupila a zarůstala by v lepším případě hlohem a nebo v horším dokonce křovím.“