Kdyby obce musely kvůli reformě zrušit školy, upadl by i místní kulturní život. (Ilustrační snímek)

Kdyby obce musely kvůli reformě zrušit školy, upadl by i místní kulturní život. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vesnickým školám hrozí zánik, ministerstvo trvá na 24 dětech ve třídě

  • 11
Malé vesnické školy mohou mít problém. Ministerstvo školství plánuje jejich nové financování. Počítá s 24 dětmi ve třídě, jinak škola nedostane dotace. Většina škol v Libereckém kraji ale má ve třídách méně dětí. Starostové i ředitelé zdejších škol míní, že návrh je likvidační a školám hrozí zánik.

Plán ministra školství Josefa Dobeše pobouřil starostu Příšovic Antonína Líznera. "Venkovské školy nemohou upravovat počet žáků ve třídě. Obce tak budou nuceny školy rušit, děti dojíždět jinam a rodiče budou muset více platit. Hrozí i nebezpečí, že školy mohou přijít o evropské dotace," poznamenal.

"Ministr navrhuje 24 žáků v jedné třídě, ale v kraji je realita jiná, ve třídách je mezi 16 až 18 dětmi," doplnil Lízner. Podle něj tak budou starostové bojovat alespoň za to, aby na vesnicích byl zachován první stupeň základních škol.

Ředitelka Základní a mateřské školy v Jindřichovicích pod Smrkem vidí jeden z hlavních problémů v dojíždění. Škola by v případě nové reformy bojovala o přežití. V jedné třídě tu mají 12 žáků.

"Jsme v pohraničí a dopravní obslužnost se tu rok od roku snižuje. Navíc jsou to malé děti a záleží také na tom, jestli budou otevřené družiny a kluby na školách, kde budou studovat, aby tam mohly počkat, než jim autobus nebo vlak pojede zpátky domů, nebo aby si je rodiče mohli vyzvednout," podotkla Dagmar Vondráčková.

Bez škol může upadat místní kultura

Kdyby obce přišly o školy, upadl by zde i kulturní život. "Děti by tu do školy měly chodit co nejdéle, aby měly vztah k místu svého rodiště. Když studují jinde, nemají pak často zájem o kulturu ve své obci a ta pak upadá," dodala ředitelka.

Petr Černý, ředitel Masarykovy základní školy v Zásadě na Jablonecku, hovoří dokonce o zoufalém stavu. "Jestli chce ministerstvo školy naplnit takhle, tak je to likvidace. Rozpočty se nám rok od roku krátí a provozování školy stojí čím dál více. Bojovalo se za otevření malých škol a teď je to zase úplně jinak. Je to zoufalství," postěžoval si.

"Byl bych pro zrušení škol, kam chodí deset dětí do třech tříd, ale ne tady, kde máme naplněnost kolem dvaceti dětí ve třídě," doplnil Černý.

Podle Líznera se děti v malých školách více naučí. "Ten přístup je tu individuálnější. Ve větších školách bují takové nešvary jako šikana, drogová problematika a rodiče budou mít strach," vysvětlil.

Problém by mohl být třeba i s úklidem

V případě, že se Dobešova reforma uskuteční, hrozí školám i problémy s financováním nepedagogických pracovníků. "Například uklízečky. Kdybych je musel propustit kvůli tomu, že je málo dětí, tak co by se tím vyřešilo. Prostor se musí uklízet stále stejně, hygiena je přísná. Tohle by nikam nevedlo," uzavřel ředitel.

Dobešův návrh na nové financování regionálního školství je zatím ve fázi diskuze. V Poslanecké sněmovně se ale proti němu ostře ohradila opoziční ČSSD.