Jedna vlajka stojí 180 korun a starosta je nakupuje z peněz, které má na reprezentaci. (Ilustrační snímek)

Jedna vlajka stojí 180 korun a starosta je nakupuje z peněz, které má na reprezentaci. (Ilustrační snímek) | foto: Evropská komise

Za ušetřené starostovy obědy vlají v Turnově o svátcích státní vlajky

  • 8
Šetří na pracovních obědech, jen aby nad jeho městem vlálo během státních svátků co nejvíc národních vlajek. Turnovský starosta a vlastenec Tomáš Hocke je na radnici nabízel letos už podruhé. Odebírat si je mohli lidé i firmy.

"Před osmým květnem si od nás vzali přes čtyřicet vlajek. Teď před dvacátým osmým říjnem jsme rozdali třicet tři vlajek," říká starosta.

Kampaň s názvem Vlajka pro republiku vyhlásil Hocke premiérově před Dnem osvobození od fašismu. Ke Dni vzniku samostatného Československa přišel s kampaní Vlajka pro Masaryka.

Vztyčení vlajky vyjadřuje úctu

Pro zájemce přichystala radnice před oběma výročími padesát národních vlajek.

"Dvacátého osmého října bylo ve městě určitě víc vlajek než před rokem a také víc než letos v květnu," upozornil turnovský patriot Milan Brunclík starší.

Jedna vlajka stojí 180 korun a starosta je nakupuje z peněz, které má na reprezentaci. "Zvu méně lidí na obědy, nebo jim je platím ze svého," prozradil Hocke.

Vlastenectví v něm vypěstovali již jako v dítěti jeho skautští vedoucí. A jak turnovský starosta svou vlajkovou revoluci propagoval?

"Vztyčení vlajky není otázkou exhibicionismu, naivního snílkovství, ale vyjádřením úcty a obdivu k odvaze a statečnosti hrdinů, kteří bránili naši státnost na různých bojištích světa a hájili myšlenky svobody před totalitními režimy," napsal.

Dvacátý osmý říjen je podle Hockeho okamžikem, kdy by si měl každý na takové lidi vzpomenout a vysvětlit svým dětem, proč se vlajky vlastně vyvěšují.

"Nerozdáváme vlajky pouze obyvatelům Turnova, ale i lidem z okolních obcí," prozradil Hocke. "Nějaké nám ještě zbyly a když si pro ně někdo přijde před sedmnáctým listopadem, dostane je."

Některé budovy nemají ani držák na vlajku

Starosta věří, že Turnov nezůstane osamocený a prapory začnou přibývat také v jiných českých městech a obcích. "V Turnově se chceme alespoň o krůček přiblížit historickým fotografiím z první republiky," prohlásil Hocke. "Zachycují s vlajkou snad každý dům."

Hockeho potěšilo, když si nedávno přišel pro národní vlajku žák sedmé třídy. "Pro školáky udělalo turnovské muzeum před dvacátým osmým říjnem krátkou přednášku a promítal se jim film Nebeští jezdci," poznamenal starosta.

Po čtyřiceti letech komunistické totality neberou Češi svátky tak vážně jako lidé v západní Evropě.

"Na nových budovách jako třeba na bazénu nebo na atletickém stadionu ani nejsou držáky na vlajky," uvedl Jindřich Kořínek, jednatel společnosti Městská sportovní Turnov.

Radnice už ví, kde se dají nové držáky sehnat. Svedla by je udělat třeba turnovská střední uměleckoprůmyslová škola.

Prapory od města měří jeden a půl na jeden metr. "Škoda jen, že je na nich našel označení původu Made in China," posteskl si turnovský místostarosta Jaromír Pekař.