Ministr Picek vyznamenal válečného hrdinu. Dostal kost a obojek

  • 56
Americký válečný veterán obdržel v Centru vojenské kynologie Chotyně vyznamenaní od ministra obrany Vlastimila Picka. Větší radost měl ale z několika klobásek, které mu podstrčil liberecký hejtman Martin Půta. Veteránem je totiž čtyřletý pes Athos, kterého v Afghánistánu zranila raketa Talibanců.

"Pes je nadstandardní pomocník vojáka, kterého v některých případech nemohou nahradit ani nejmodernější technologie," uvedl ministr. Athos od něj dostal plaketu s velkou buvolí kostí a kožený obojek s podpisem ministra a textem: Za hrdinství Athosovi.

Rotný Rostislav Bartončík se svým psem sloužili v afgánské provincii Lógar od srpna 2012. Athos je takzvaný bombař, je vycvičen k hledání výbušniny. V Afganistánu zajišťovali bezpečnost vojáků i místních obyvatel před výbušninami bojovníků Talibanu.

Ke zranění Athose nedošlo při bojové akci, ale v době odpočinku. Bylo 30. září 2012.

"Šli jsem s kolegou Pepou Reisingrem na oběd ke konci výdejní doby, kdy tam není moc lidí, abychom se mohli rychle vrátit ke psům. Jídelna byla jediné místo, kam psi nesměli," vypráví rotný.

Hned poté, co si vyzvedli jídlo byl vyhlášen raketový útok a všichni zalehli. Slyšeli, jak jedna raketa dopadla hodně blízko. Proletěla kotcem a vybuchla.

"Psovi vedle se nic nestalo, ale Athose jsem neviděl. První, co mě napadlo, bylo, že ho to roztrhalo. Pak jsem si všiml krvavé stopy, která mířila do místa, kde jsme se schovávali při raketových útocích. Říkali jsme tomu kafárna," říká Bartončík.

Z Athose crčela krev a vůbec nereagoval. Poprvé, a ne naposledy, se do jeho záchrany vložili Američané. Zastavili projíždějící auto a odvezli ho k ošetření.

Američané dávají psům hodnost

Athos měl silné krvácení v oblasti zad, v boku díru o velikosti chlapské pěsti, porušenou močovou trubici a v těle úlomky střepin. Jednu má dodnes.

"Sestra na příjmu se mě ptala, jakou má pacient hodnost. Řekl jsem, že žádnou. Myslela si, že nerozumím a proto se ptala znovu. Později nemohla pochopit, že v Česku hodnosti psům nedáváme," usmívá se psovod.

Následovala první transfúze krve od nezraněného belgického ovčáka Joa. Pak byl Athos dopraven zdravotnickým vrtulníkem Black Hawk do Baghramu, kde je druhá největší americká základna v Afghánistánu.

"Američané si psů nesmírně váží. Od nich jsme se dozvěděli, že Talibanci mají psy a psovody na mušce a vypisují velké částky na jejich zabití," vysvětluje.

Na veterinární klinice v Baghramu dostal Athos deku, která měla udržovat jeho tělesnou teplotu. Byl na ní nápis v angličtině: Jsi náš hrdina, děkujeme! Deka pro něj znamená statut amerického válečného veterána, která mu zajišťuje i při lékařské péči nejvyšší úctu k bojovníkovi.

Pes letěl se zraněnými vojáky

Veterinářka v Baghramu zjistila, že mu nemůže poskytnout potřebnou péči, a proto poslala psa i rotného na americkou základnu Ramstein v Německu.

Let trval devět hodin a Athos ho absolvoval se čtyřiceti těžce zraněnými vojáky. U každého z nich, i u Athosem, seděl po celou cestu zdravotník.

V Ramsteinu prodělal několik operací a jeho stav se rychle lepšil. Po třech týdnech odletěl vládním Turboletem L-410 do Prahy. Na Grabštejn se vrátil letos 3. ledna.

Příběh psího válečného veterána bude mít zřejmě šťastný konec. V lednu proběhne další vyšetření a pak se rozhodne, zda půjde na půl roku do stejné zátěže jako před Lógarem.

"Když nezačne kulhat a nebude mít žádný jiný zdravotní problém, pak by se mohl vrátit do služby," věří Bartončík.