Olbersdorfské jezero u Žitavy nabízí návštěvníkům parádní koupání, jídlo a pití...

Olbersdorfské jezero u Žitavy nabízí návštěvníkům parádní koupání, jídlo a pití tu ale přijde draho. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Za saské jezero nezaplatíte nic. Ale pivo tam stojí jako čtyři u nás

  • 29
Luxusnější koupání, ale pivo za stovku a dvě deci minerálky za čtyřicet korun. Takové je Olbersdorfské jezero u Žitavy. Třeba jablonecká přehrada ho zase poráží čistší vodou. Redaktor MF DNES porovnával koupaliště v kraji a jezero kousek za hranicemi.

Ve volnočasové oáze u saské Žitavy je blaze, ale draze. Český turista, který otáčí v ruce každou korunu, luxusní šedesátihektarové Olbersdorfské jezero neocení tak, jak by si zasloužilo.

Nebo ano, ale musí si naskládat do chladícího boxu proviant. Považte sami, dvě deci minerálky stojí v bufetu u restaurace Captain Hook na české peníze přes čtyřicet korun. U jablonecké přehrady dostanete půl litru sodovky za polovinu. Půl litru spritu nebo coly pak za padesátku. V bufetu u Captain Hooka chtějí za čtyři decilitry limonády skoro stovku.

Znalec česko-saského pohraničí Miroslav Těšina však nedá na Olbersdorfské jezero dopustit. „Prostředí se mi tam líbí jako celek. Na jihu vidíte krásně zelené Žitavské hory a nalevo od nich Ještěd a Jizerské hory,“ říká Těšina.

U českých rekreačních nádrží rostou hlavně břízy, olše, topoly a další náletové dřeviny, zatímco u Olbersdorfského jezeře poznáte práci zahradního architekta.

„Hlavně kolem jeho břehu vede navíc dálková cyklostezka a obklopuje ho řada krásných míst na výlety.“

Pokud zná člověk Žitavu, nedá za koupání u Olbersdorfského jezera ani cent, natož euro. Vstup k němu nestojí nic. Na velkém parkovišti nad restaurací Captain Hook se platí pět euro (přibližně 140 korun) na celý den.

Český motorista ale může zaparkovat u marketu Kaufland a dojít k Olbersdorfskému jezeru pěšky zhruba za deset minut. Zpočátku sice kráčí pár set metrů po rozpálené ulici, pak mu ovšem poskytne milosrdný stín park s rybníkem a atrakcemi pro dětské hry.

Od řeky Mandavy, kde už zeleň chybí, se rekreanti dostanou na pláž asi za pět minut.

Na Kristýně ušetříte 140 korun

Pokud se česká rodina se dvěma školními dětmi vypraví k zatopenému lomu Kristýna u Hrádku nad Nisou, utratí za vstup na pláže a za parkování 140 korun. U Olbersdorfského jezera je uspoří.

Co si tam za ně může koupit? Nic velkého. Třeba dvě malá piva. Nebo čtyři nožičky vídeňských párků s houskou. Nebo jednu dětskou porci k obědu.

Pořádné hlavní jídlo pro dospělého vyjde v Captain Hookovi na více než 300 korun. Půllitr piva Paulaner pak na stovku.

Vraťme se k naší, cenově milostivější jablonecké přehradě. Ostatně, vstupné se tam nevybírá stejně jako u Olbersdorfského jezera a nic nestojí ani parkování.

Půllitr svijanské a rohozecké jednáctky obdržíte za 25 korun. Jedno pivo v Sasku se tedy rovná čtyřem „rezkům“ v Jizerských horách.

Obědy v Restaurantu 59, vzdáleném od přehrady asi tři sta metrů, vám peněženku provětrají rovněž mnohem laskavěji. Například gnocchi s kuřecím masem a listovým špenátem jsou za 129 korun.

Nejmenší rozdíly jsou mezi klobásami

Nejmenší cenové rozdíly mezi českými a saskými stánky s občerstvením jsou u pečených klobás. U jablonecké přehrady prodávají klobásu s bohatou oblohou za 50 korun, u saského jezera si účtují za klobásu s houskou 80 korun a něco.

Dvě české nožičky párků stojí dvakrát méně než německé - 35 korun. Českou ledovou kávu Frappé dostanete levněji než zcela obyčejnou německou - za 50 korun.

Olbersdorfské jezero nabízí dětem kromě hřiště také prolézání v labyrintu z betonových rour a pneumatik. Na jedné straně pískové pláže klesá k jezeru umělé koryto potoka, kde si děti stavějí hráze.

Olbersdorfské jezero sice na rozdíl od Máchova jezera nezamořují sinice, ale v červenci voda svou průzračností zaostávala za jabloneckou přehradou. Tam jste si vestoje dohlédli až na nárty na nohou. V Olbersdorfském jezeře jste při plavání stylem prsa viděli sotva prsty na rukou.

V Jablonci se vstupuje plavcům do vody příjemněji než do saského jezera, kde nohy dál od břehu čvachtají v bahně. V české přehradě – tedy alespoň vedle hráze – pod nimi cítíte neustále písek.