Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Voda v Libereckém kraji patří k nejdražším v zemi. A její cena dál poroste

  • 5
Tisíc litrů vody vyjde v Libereckém kraji na pětasedmdesát korun. Už touto cenou patří zdejší pitná voda mezi jednu z nejdražších v Česku. V roce 2015 by však lidé za kubík vody mohli zaplatit až sto korun. Některým starostům se to nelíbí a dožadují se vysvětlení, proč se pitná voda stále zdražuje.

Podle Severočeské vodárenské společnosti mohou za zdražování vody hlavně masivní investice, které požadovala evropská legislativa.

"Nevidím důvod, proč by měla jít cena vody stále nahoru, když na zhruba stejné úrovni zůstává elektřina nebo nafta. A pokud chtějí stavět čističky odpadních vod, měli by si na ně ušetřit, a ne to dělat tím stylem, že každý rok budou zdražovat," prohlásil Matěj Stolín z Liberce.

"Zachovat cenu znamená zastavit investice," míní starosta

Cena vody se nelíbí ani některým starostům v Libereckém kraji. "Vnímáme to, že stoupá, a to poměrně rychle. Určitě bych se rád zasadil o to, aby se ta cena zakonzervovala nebo zvýšila minimálně," sdělil Petr Beitl, starosta Jablonce nad Nisou.

Jako člen dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti však chápe, že pokud je vyváženost mezi příjmy a výdaji, které jdou do rozvoje obcí, do čističek či do rozvodů, tak nelze jednoduše říci, ať se drží cena vody stále na stejné úrovni.

"Nicméně udělám maximum pro to, aby se dobře hospodařilo a peníze se dobře využívaly," dodal Beitl.

Růst ceny vody sleduje i Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou. Také on z ní není právě nadšený. "Samozřejmě v době, kdy se lidem daří hůře a šetří, kde se dá, to není dobrá zpráva. Na druhou stranu jedinou možností, jak nechat stejnou cenu, je zastavit a výrazně omezit investice do vodárenských sítí," zdůraznil Půta.

Náměstek primátora Mostu se domáhá cenové kalkulace

Proti zdražování vody naopak vystoupil veřejně náměstek primátora Mostu v Ústeckém kraji Karel Novotný. Na červnové valné hromadě SVS se totiž nedočkal odpovědi na své otázky ohledně toho, proč je cena tak vysoká. Poslal proto firmě otevřený dopis. V něm se zajímá například o ceny energií, které se mu zdají vysoké. Podle něj mají podobný názor i starostové z ostatních měst.

"Někteří lidé z radnice v zákulisí řekli, že si myslí to samé, ale vystoupit nemohou. Říkali mi ale, že konečně někdo ten prapor zvedl," uvedl Novotný.

Vedení společnosti položil celkem sedm otázek týkajících se například toho, jak nakupuje energie. Krom toho se domáhá i přesné cenové kalkulace. "Odpověď se připravuje, ale nelze ji ještě předjímat," řekla mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová.

Ze sítě SVS bere pitnou vodu 1,05 milionu lidí v Ústeckém a Libereckém kraji. Ve stanovách firmy je každoroční růst cen o pět procent až 7,5 procenta, v poslední době se přitom využívá spíše horní hranice. Voda se totiž musí každoročně zdražovat i kvůli podmínkám evropských dotací. SVS při jejich přijetí slíbila, že další obnovu infrastruktury už bude hradit sama.

,