Jeskyně Bartošova pec na Turnovsku

Jeskyně Bartošova pec na Turnovsku | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Voda z jeskyní u Turnova teče k pramenům pivovaru Malý Rohozec

  • 4
Bartošova pec nedaleko Dolánek u Turnova se může chlubit unikátním kilometry dlouhým jeskynním systémem. Odborníci dokonce zjistili, že se z podzemní vody stává pivo. Voda v jeskyni se totiž ztrácí do jednoho z pivovarských pramenů pivovaru Malý Rohozec.

Přírodní památku nechala správa Chráněné přírodní oblasti Český ráj osadit novým naučným prvkem, který se na první pohled podobá bedně se sprchou, která nahrazuje nezáživné informační tabule.

"Bedna, jak interaktivní panel nazýváme, znázorňuje jakým způsobem voda v lokalitě Onříkovického pseudokrasového systému prochází jednotlivými geologickými vrstvami," popsal zástupce vedoucího CHKO Český ráj Aleš Hoření. 

Informační cedule u jeskyně Bartošova pec na Turnovsku

"Na přední stěně vidíme, že déšť musí nejprve projít pískovcem, vápnitými jíly a vápnitými pískovci a až potom v nich vytváří jeskyně. Těch je tady pravděpodobně nějakých čtyři až osm kilometrů včetně podzemních chodeb," dodal.

Kromě přední strany, kde je ruční pumpa a při pumpování vody z jezírka je vidět, jak kapalina prochází horninami a díky fotografiím lze nahlédnout do jeskyní, stojí za zmínku i boční strana s komiksem. Ten humorně a stručně popisuje čtyřicetiletou anabázi toho, než se přišlo na to, kam se zdejší podzemní voda propadá. Zřejmě se z ní stává pivo.

Jeskyňáři probádali zatím jen část podzemních prostorů

"V loňském roce se podařilo prokázat, kam se ztrácí vody z Ondříkovického ponoru. Ztrácí se do jednoho z pivovarských pramenů pivovaru Malý Rohozec. Z té vody je pravděpodobně nakonec pivo," potvrzuje Aleš Hoření.

Zatím jeskyňáři probádali pouze 225 metrů z celkových několika kilometrů. Letos by chtěli pokračovat. Je to jen pro štíhlé a navíc velká část je zatopená.

Z jeskyně Bartošova pec vytéká chladný potůček do jezírka nad domem. "Původně to byl mlýn. Jezírko vyúsťuje náhonem, který poháněl mlýnské kolo. Poté, když to koupil můj děda, tak mlýn zrušil a vznikla z toho brusírna. Brousili se tu takzvané bengle. To jsou kroužky a děda je vyvážel do Indie. Výroba skončila jeho smrtí, což bylo před 42 lety," přiblížil historii domu současný majitel Pavel Lejsek.

Než dům získal, mělo ho JZD, které z něj udělalo školicí středisko. Na "školení" sem zavítal i soudruh Jakeš a ruský maršál Grečko. Nyní objekt opět slouží k tomu, čemu měl – jako ubytovna pro děti na výletech nebo pro rodiny a občerstvení na terase.