Jizera mezi Rakousy a Dolánkami u Turnova je sjízdná už jen s obtížemi.

Jizera mezi Rakousy a Dolánkami u Turnova je sjízdná už jen s obtížemi. | foto: MAFRA

Vodáci orají koryta Jizery a Ploučnice. Zabíjejí tím malé rybky

  • 32
Vodáci začínají na mnoha místech v Libereckém kraji kvůli suchu „brousit“ o dno. A i když jsou pro ně řeky v kraji s obtížemi sjízdné, rybáři a ochranáři vidí situaci černě. Bojí se o malé rybky, které se schovávají pod kameny.

„Nemám nic proti vodákům, ale pokud je nižší stav vody, neměli by jezdit. Dnem kánoí, pádly a častým přenášením převracejí kameny a ničí úkryty plůdků. Ty ztratí orientaci a hynou,“ líčí pracovník správy CHKO Český ráj a rybář Jan Mocek.

„Oblast Jizery od Malé Skály přes Rakousy do Dolánek je evropsky významnou lokalitou. Žije tady řada chráněných druhů. Mezi nimi i vzácná a velmi ohrožená rybka vranka obecná. Právě ta trpí nejvíc.“ Přes den se skrývá ve skulinách mezi kameny a v noci vyplouvá za potravou.

„Nemá vzduchový měchýř, pohybuje se v přískocích a je špatný plavec. Pokud jí někdo zvíří vodu nebo vyžene ze skrýše, úplně ji zdecimuje,“ popisuje Mocek.

Umírá střevle, mřenka i cejni

Vedle vranky trpí i další živočichové – střevle, mřenka, malí pstruzi a cejni. Žijí většinou při březích, a pokud vodáci neustále přenášejí, likvidují skrýše i jim. „Snažíme se na problém upozornit majitele půjčoven i starosty vesnic a měst na březích Jizery, ale v podstatě nemáme žádné páky, abychom mohli situaci regulovat, jako třeba na Vltavě nebo na řece Moravě,“ míní Mocek.

Se stejným problémem se potýkají i rybáři v okolí další oblíbené vodácké řeky – Ploučnice.„Od Průrvy Ploučnice v Novině pod Ralskem až po Mimoň je řeka prakticky nesjízdná a vodáci co chvíli přenášejí, chovají se bezohledně a výsledkem je úbytek ryb,“ stýská si Zdeněk Jechoutek z mimoňské organizace Českého svazu rybářů.

Vody v řece sice ubývá, ale stahují se na ni i vodáci z ostatních nesjízdných řek. „Zkoušeli jsme spočítat lodě a v červenci jsme se dostali až ke stovce za hodinu. Teď je to o něco méně.“

Už mizí i ptactvo v okolí řek

Paradoxní je, že rybáři v úseku chytat nesmějí, ale vodáci žádná omezení nemají. „Ryby se vytírají do vody a oni nám zabíjejí jikry. Snažíme se stav ryb zvýšit umělými líhněmi, ale je to zbytečná práce,“ konstatuje Jechoutek. Z řeky tak mizí mník jednovousý, jelec jesen či ostroretka stěhovavá.

„Chceme se spojit s ochránci přírody ornitology, protože v poslední době začalo mizet i ptactvo v okolí řeky, a na podzim začít jednat s úřady. Společně snad zmůžeme víc,“ doufá Jechoutek. Podle něj by mohla pomoci i městská policie v Mimoni. „Mohla by třeba vybírat pokuty, když jsou posádky opilé. Ty jsou totiž nejvíc bezohledné,“ poznamenává.

Způsob, jak se se situací vypořádat na Jizeře, hledá i starosta Železného Brodu František Lufinka. „Je to ale těžké. Na jedné straně jde o zásah do podnikání majitelů půjčoven, na druhé straně trpí příroda,“ říká.

Podle Mocka by technicky věc byla snadno řešitelná, například měřidly na kritických místech. „Pokud by voda spadla pod určitou úroveň, měli by vodáci smůlu,“ podotýká Jan Mocek.

Půjčovna lodí: Řeka nepatří jen rybářům

Šéf nejznámější půjčovny lodí na Jizeře a na Lužické Nise Martin Bauer má za to, že regulace není z hlediska zákona možná a ani není potřeba. „Všechny před jízdou seznamujeme s desaterem, jak se chovat na řece. Nabádáme lidi, aby byli k přírodě šetrní. Nemůžeme ale ručit za všechny. Snažíme se chovat citlivě a budujeme po cestě zázemí pro vodáky, aby netrpělo okolí řek. Jsou ale půjčovny, které prostě lodě i lidi někde vysypou, a starejte se,“ potvrzuje Bauer.

„Na druhou stranu, řeka nepatří jen rybářům a extrémní sucho situaci vyhrocuje. Snažíme se orientovat vodáky hlavně na dolní toky řek, kde je vody víc.“