Přehrada v Josefově Dole je plná nebezpečných organismů, které ovlivňují kvalitu vody.

Přehrada v Josefově Dole je plná nebezpečných organismů, které ovlivňují kvalitu vody. | foto: Marek Tichý, iDNES.cz

Kvalita pitné vody z Jizerek je na hraně. Vylepší ji za 113 milionů

  • 1
Za 113 milionů korun opraví Severočeská vodárenská společnost úpravnu vody v Bedřichově, aby voda pro půlku Liberce dál splňovala normy. Problém mají vodárny hlavně s vodou v přehradě Josefův Důl.

"Na základě dlouhodobého sledování je možné konstatovat, že výskyt organismů v nádrži Josefův Důl má stoupající trend," řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Problémem jsou zejména sinice.

Severočeská vodárenská společnost proto připravuje velkou modernizaci úpravny vody v Bedřichově. Za 113 milionů korun se má dobudovat v úpravně další technologie na vyčištění vody, takzvaná flotace. SVS už začala se soutěží na firmu, která úpravnu vody pro Liberec zmodernizuje.

"Kvalita povrchové vody se zhoršuje, kapacity, které máme, už na čištění nestačí. V některých případech jsme se dostali už na limity, které se navíc čím dál zpřísňují," vysvětlil Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti.

Vápnění přehrady už vůbec nestačí

Zlepšení kvality vody už nestačí ani každoroční letecké vápnění, které má snižovat koncentraci problematických látek v nádrži.

V Bedřichově bude nově flotace, což je proces, kdy jsou nečistoty vynášeny na hladinu mikrobublinkami rozpuštěného vzduchu, které vytvářejí speciální trysky.

Liberec je zásobován ze dvou zdrojů, zhruba 55 procent obyvatel odebírá vodu z josefodolské nádrže, zbytek z podzemních zdrojů v Libíči a Dolánkách. Vody z obou zdrojů se výrazně liší svoji tvrdostí.

Už před pár lety vodárny opravily technologii úpravny vody u nádrže Souš, která zásobuje hlavně Jablonec. Aby omezily nutnost chlorování a chemických úprav, vodu navíc ošetřují UV zářením.

Vodárny v nedávných letech při rekonstrukci vodovodů upravily síť tak, že v případě větších problémů s vodou z Jizerek mohou až 75 procent spotřeby vody v Liberci pokrýt z podzemních zdrojů.

Problémy mohou mít lidé s myčkami na nádobí

Změny ve zdroji vody mohou ale lidem způsobit problémy například u myček nádobí, kde se nastavuje tvrdost vody. Lidé se o změně mohou dozvědět přes SMS zprávy, pokud se zaregistrují pro takovou službu u Severočeských vodovodů a kanalizací. Dosud takové služby využívá v Liberci téměř tři tisíce lidí.

I když si někteří Liberečané stěžují, že voda je čím dál více cítit chlorem, podle Kardianové je nastavení hygienického zabezpečení dlouhodobě stabilní. Zákazníci by neměli pociťovat zvýšený zápach chloru.