Vojenský záchranářský vrtulník Sokol otestoval nový heliport v areálu liberecké...

Vojenský záchranářský vrtulník Sokol otestoval nový heliport v areálu liberecké nemocnice. Je teprve druhý v zemi, kde může stroj o hmotnosti 6,5 tuny přistávat. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Prověřeno. Heliport v liberecké nemocnici vyzkoušela armáda i policie

  • 4
Vrtulníkové manévry přinutily ve čtvrtek Liberečany několikrát zvednout oči k obloze. Na dvacetimetrovou trojnožku v areálu nemocnice kolem jedenácté dopoledne dosedl šestiapůltunový Sokol, velikán mezi záchranářskými helikoptérami.

Znovu vzlétl a vrátil se zpět s naoko těžce zraněným pacientem. Když ho předal zdravotníkům a vystoupal znovu k obloze, vystřídal ho o tunu lehčí policejní kolega Bell.

„V České republice je to unikátní heliport, který splňuje všechny moderní standardy – na přistání ve dne, v noci, za ztížených podmínek, je vyhřívaný a hlavně spojený s nemocnicí. Je to první přistání, kdy ho otestujeme. Vyzkoušíme, jak spolu budou liberečtí lékaři a vojenští záchranáři spolupracovat, a pokud vše dopadne dobře, můžeme v nebližší době začít fungovat,“ pochvaluje si velitel vzdušných sil Armády České republiky Libor Štefánik.

„Přistání vyšlo skvěle. V pražské Ústřední vojenské nemocnici máme podobný heliport, ale rozměrově je tento lepší. Střešovice a Liberec jsou jediné dva heliporty, kde můžeme přistávat, jinak musíme sedat mimo a sanita pacienta dopraví do nemocnice, “ říká pilot Sokola Petr Smik.

Heliport vyšel na 41 milionů

Spokojený s výsledkem testu je i jeden ze spolutvůrců heliportu Ladislav Dostál. Už nyní přemýšlí o stavbě heliportu v Ostravě a v Plzni.

„Chtěli bychom stavět heliporty toho typu, protože pokud budou vyhovovat i standardům NATO, jako například ten liberecký, mohou být zařazené do sítě zdravotnické péče NATO, pokud to schválí ministr vnitra.“

Liberecká trojnožka už žádná speciální povolení nepotřebuje.

„Heliport kolaudaci má a je plně provozuschopný. Dnes se ověřuje hluková studie, a jak mám první zprávy, vypadá to velice dobře, takže bude možné heliport stoprocentně využívat,“ nechal se slyšet generální šéf Úřadu civilního letectví Josef Rada.

Stavba heliportu přišla na 41 milionů korun, začal sloužit od konce června. Ostrý provoz startuje 7. července.

„Zatím testujeme heliport při transportu pacientů do jiných nemocnic, kteří už nejsou v ohrožení života. Od pondělí ale začneme přistávat i s pacienty při akutních stavech, haváriích a úrazech,“ říká šéf liberecké záchranky Vladimír Hadač.