Zimní stadion v Turnově | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnov shání na sportovní areál další miliony. Je tu špatná akustika

  • 9
Nová rolba, zavlažování trávníků kolem plaveckého bazénu a ztlumení uši rvoucích zvuků na zimním stadionu. To všechno by měla zaplatit turnovská radnice, aby vyladila sportovně-rekreační areál v Maškově zahradě k ještě větší dokonalosti.

Ale peníze jí budou zatím stačit pouze na něco. „Pro zimní stadion musíme koupit novou rolbu. Stojí 2,6 až 2,8 milionu korun,“ řekl turnovský starosta Tomáš Hocke.

„Na mnoha jiných zimních stadionech jsou rolby dvě. My si můžeme dovolit pouze jednu. Potřebujeme ji proto spolehlivou a s co nejrychlejším servisem, kdyby se přece jenom porouchala.“ Turnov si zatím rolbu pronajímá, což ho však vyjde draze. „Jako záložní máme starou herku, co jezdila na venkovním kluzišti,“ dodává Hocke. „Kdybychom s ní upravovali led na zimním stadionu, šlo by opravdu o extrém.“

Turnovská radnice doufala, že na novou rolbu získá státní peníze. „Hokejový svaz slíbil, že podpoří naši žádost o dotaci na ministerstvu mládeže, školství a tělovýchovy,“ konstatoval Hocke. „Podpořil, ale peníze jsme stejně nedostali.“

Na zimním stadionu, otevřeném na konci října loňského roku, hrají a trénují hokejisté HC Turnov 1931. Nesmírnou popularitu si vydobylo veřejné bruslení, například v prosinci na něj dorazilo přes devět tisíc lidí.

Zimní stadion nechalo město postavit za skoro sto milionů korun, ročně bude na jeho provoz přispívat skoro dva miliony korun.

Na stadionu je špatná akustika

Na zimním stadionu není dobrá akustika. Až 1. dubna skončí hokejová a bruslařská sezona, město přemístí v hale reproduktory. Počítá také s podhledy pod střechou, jež by si poradily s nepříjemnými zvuky, z nichž některým návštěvníkům třeští hlava. Podhledy by stály asi 800 tisíc korun.

Vedle zimního stadionu vyrůstá venkovní plavecký bazén s atrakcemi, hřišti, skateparkem, dráhou pro in-line bruslaře a zázemím. Město za něj dá skoro 80 milionů korun. Nyní uvažuje ještě o zavlažování trávníků.

Náklady na něj by přesáhly milion korun, ale práce by šly rozložit na tři etapy. První by si vyžádala více než půl milionu korun.

„Předpokládáme, že trávníky čeká velká zátěž a bez zavlažování by se jejich stav zhoršoval,“ podotýká Hocke. „Musíme se rozhodnout, jestli uděláme zavlažovací systém automatický nebo budeme roztahovat hadice.“

K zavlažování by sloužila voda z podzemního vrtu. Využívá se pro zimní stadion. Kdyby současný vrt pro zavlažování nestačil, radnice by nechala vyhloubit ještě jeden.