Retenční nádrže při výjezdu z obce střeží vodník.

Retenční nádrže při výjezdu z obce střeží vodník. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Vyskeř bojuje proti zápachu a připravuje opravu starého podzemí

  • 1
Desítky let starý podzemní systém na Vyskři odvádí vodu do retenční nádrže za vsí. Netradiční systém čištění vody umožňuje vypouštět do přírodu vodu čistou natolik, že splňuje přísné normy. Nyní se obec rozhodla opravit podzemní svody, aby zabránila zápachu. Došlápne si i na domácnosti, které mají staré a špatně fungující septiky.

 "Pokud se mění počasí, tak to zrovna nebývá med," konstatuje Dalibor Polanský, který žije jen pár metrů od obecního úřadu. Vody, které jdou z domácností, by měly být předčištěné. Ne každý to však dodržuje.

Jedné z chalupářek došla trpělivost a na otravný odér si stěžovala na Vodoprávním úřadě v Turnově. "Zápach není v žádném zákoně o vodovodech a kanalizacích obsažený a neexistují na něj ani žádné normy," říká šéf vodoprávního úřadu v Turnově Jiří Houžvička, který stížnost řešil.

Nakonec si pomohli Vyskeřští sami - instalací protizápachové klapky. Ta pustí vodu do podzemí, ale zabrání, aby na povrch vystupovaly nežádoucí výpary. 

Do budoucna se společně s rekonstrukcí podzemních svodů zaměří na ty domácnosti, které se chovají nezodpovědně a odpadní vody nečistí, nebo jsou jejich septiky příliš zastaralé.

Obec s třímilionovým rozpočtem ani za pomocí nejrůznějších dotací nedosáhne na čistírnu odpadních vod a stavbu oddělených kanalizací. Přesně tak jako drtivá většina malých vsí do tisíce obyvatel, pokud by se nechtěly stát členy většího vodohospodářského celku.

Řešení bez "čovky"

Proto na Vyskři vymysleli a uplatňují v regionu unikátní systém, který žádnou čističku ani oddělené kanalizace nepotřebuje. A na jeho konci je čistá voda, jako u stamilionových projektů.

Obec opraví podzemní kanalizaci a nově na ni napojí jednotlivé domácnosti přes šachty. V nich kdykoli zjistí, zda majitelé domů odpadní vody skutečně předčišťují, nebo ne. 

"Ze všeho nejdůležitější bylo vůbec zjistit, v jakém stavu původní kanalizace je," říká Doubravka Fišerová, která Vyskři s 360 obyvateli starostuje.

Podzemní svodový systém vznikal průběžně v minulosti a některé části mohou být i sto let staré. Minimálně po tři desetiletí se navíc do oprav neinvestovalo.

Vlastníci domů podle tamního kanalizačního řádu musí vodu upravovat pomocí septiků a filtrů. Těm, kteří mají čisticí zařízení zastaralé, obec pomůže finančně. "Dnes nemáme možnost jakkoli zkontrolovat, zda ten či onen vodu předčišťuje," říká starostka.

Vyskeř je jediná v regionu

Z kanalizace teče voda společně s dešťovou a pramenitou do takzvaného sedimentačního rybníka na okraji obce, který slouží jako retenční nádrž. Z něho už dnes vychází voda natolik čistá, že splňuje normy pro její vypouštění do přírody.

Netradiční postup na čištění vody, které využívá místních podmínek, vítá i šéf vodoprávního úřadu. 

"Určitě to je neobvyklé řešení, alespoň v regionu. Jsou obce, které to dnes neřeší vůbec a splašky často končí kdesi v příkopě," dodává úředník z vodoprávního úřadu Houžvička.

Obec v současné době připravuje na rekonstrukci podzemního systému projektovou dokumentaci, která by měla být hotová na podzim letošního roku. O samotné realizaci už rozhodnou noví zastupitelé.