Výstava se skládá hlavně z betlémů z 19. století, ale ukrývají se mezi nimi i nová díla. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z betlémů, které byly za komunistů na odpis, je teď v Turnově skvost

  • 0
Vzácné betlémy, které se za komunistického režimu ocitly na pokraji zkázy, vystavuje před Vánocemi Muzeum Českého ráje v Turnově. V šedesátých letech zmizely lidem úplně z očí.

"Utrhané figurky z Betlémů jsem později našla sesypané a promíchané ve dvou truhlách," řekla turnovská ředitelka Vladimíra Jakouběová. Figurky se tehdy podařilo zachránit. Pocházely mimo jiné ze tří pohyblivých betlémů - papírového, dřevěného a plechového.

"Restaurátor z Muzea betlémů v Třebechovicích pod Orebem Kamil Adres sestavil jeden nový unikátní betlém. A papírové, dřevěné a cínové figurky znovu rozpohyboval," dodala Jakouběová.

Restaurátor za svou mistrovskou práci nechtěl peníze. Muzeum však na oplátku půjčilo vzkříšený betlém do expozice v Třebechovicích. Do Turnova se vrátil až nedávno, aby ozdobil výstavu, která začala ve čtvrtek 6. prosince.

Návštěvníci na ní najdou ještě jeden "chodící" betlém. "Pochází z Krušných hor, je dřevěný a má tvar čtyřpatrové pyramidy," poznamenala autorka výstavy Lenka Laurynová. "Nepohybuje se pouze třetí patro se Svatou rodinou. Nad betlémem visí vrtule. Kdysi ho poháněla a roztáčely ji hořící svíčky. Teď je však betlém na elektřinu."

Jsou tu i figurky ze slavného Bělohlávkova betlému

Na výstavě narazíte rovněž na postavy ze slavného Bělohlávkova deskového betlému. Také jemu hrozila za socialismu zkáza. Další Bělohlávkův betlém, tentokrát kašírovaný, čeká na záchranu v depozitáři muzea.

"Zatím jsme očistili asi třicet figur. Hodně jich ale ještě zůstává ve špatném stavu a na jejich restaurování bychom potřebovali skoro půl milionu korun," uvedla Jakouběová. "Tolik peněz nemáme, a tak budeme postavy dávat dohromady postupně."

Bělohlávkův kašírovaný betlém s hradem a podhradím měřil na délku čtyři metry a na šířku tři metry. Některé figury byly vysoké pět centimetrů, jiné metr.

Výstava se skládá hlavně z betlémů z 19. století, ale ukrývají se mezi nimi i nová díla. V turnovském muzeu je skleněný betlém z průmyslovky v Železném Brodě, keramický betlém Hany Říhové z Hradce Králové a betlém z orobince od Ivety Dandové z Mnichova Hradiště. V muzeu čeká na návštěvníci také kolednický betlém, přenášený na hrudi.

Výstava potrvá do 27. ledna a na jejím konci přibude v Turnově zcela nový betlém. Zrodí se z papírových figurek "daráčků", vymalovaných dětmi přímo v muzeu. Na výstavě se podílí Národní muzeum a další česká muzea i členové Spolku českých betlémářů.