Výstava nese název Bez práce nejsou koláže. | foto: Jitka Vlčková

Zachmuřené barokní světce škádlí na zdech kina sličné fotomodelky

  • 2
Bez práce nejsou koláže. Hravý název nese ojedinělá výstava, kterou hostí do 20. července sál libereckého kina Varšava. Na stěnách tu visí výtvarná díla, vycházející ze starobylých barokních obrazů, kořeněných vloženými motivy úspěšných a krásných současných lidí.

Každé z děl, jejichž autorem je liberecký výtvarník a fotograf Jakub Šulc, doplňuje literární text; ty sestavil taktéž liberecký básník Julius Benko.

Jak jste se k sobě dostali? To je první společná akce?
Benko: Setkali jsme se profesně. A něco mezi námi přeskočilo, stýkali jsme se dál i v osobním životě a jak jsme si tak povídali o všem možném, dospěli jsme k názoru, že by nebylo nezajímavé něco dohromady vytvořit.
Šulc: Nějakým způsobem se prostě navzájem sledujeme. A když se teď Julek po nějakém čase stráveném v Německu vrací zpátky do Česka, rozhodli jsme se, že prostě něco spácháme.

Z jakého důvodu jste se rozhodli udělat zrovna takovéto koláže a spojit je s poezií?
Šulc: Ty vizuální koláže jsem si dělal zprvu jen tak sám pro sebe. Nejdřív jich bylo jen pár, pak se to nabalovalo a už jsem si říkal, že by bylo hezké to někde veřejně ukázat. Ale byly to pořád jen koláže, nemělo to ještě takovou tu přidanou hodnotu. A Julek přišel s nápadem, že by ke kolážím udělal texty.
Benko:
Původně mě Jakub požádal, abych napsal texty vlastní. Ale nevěděl jsem nějak, co bych k tomu vymýšlel. Až později mě napadlo doprovodit výtvarné koláže kolážemi literárními.

Jak tomu mám rozumět?
Benko: Jakub mi poslal náhledy koláží a já jsem k nim automatickou metodou u každé z nich sáhl do knihovny a vytáhl knížky, které mi Jakubova díla evokovala. Z nich jsem pak vybral různé pasáže a složil je dohromady.

Co koláž, to knížka?
Benko: Ne, použil jsem jich coby doprovod k jedné koláži i víc, třeba pět, šest.

Proč jste coby pomyslnou výstavní síň zvolili právě sál kina Varšava?
Benko: Já už jsem tady několik akcí uspořádal. Jsou tu vstřícní lidé - Petr Hubáček, Ondra Pleštil, Jirka Žid, ti jsou všichni fajn a snaží se tady udržet kulturu. Přijde mi fajn je podpořit a pomoct i kinu. Navíc se nám líbí industriální prostor kinosálu. Je to syrové a koláže sem krásně zapadají.
Šulc:
Je to tady takové propojení establishmentu a undergroundu. Myslím tím, že koláže se vyjadřují v duchu establishmentu, ale ocitly se v prostoru, jenž je naprosto punkový.

Plánujete, že byste spolu něco vytvořili do budoucna?
Šulc: Rozhodně. Cítíme v naší spolupráci určitý potenciál, vhodně se doplňujeme: to, co třeba tak úplně neumí jeden z nás, zvládá zase ten druhý. Vzájemně se inspirujeme, což je důležité.