Martin Witkovski z jilemnického muzea u exponátů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Litinové Lídy, americké musgráfky i orchestriony jsou hit zimních Krkonoš

  • 0
Slavné americké musgráfky, litinové Lídy ve tvaru ženy nebo vzácná renesanční kachlová kamna z roku 1549 jsou zimním hitem Krkonošského muzea v Jilemnici. Staly se v něm ozdobou výstavy Teplo domova.

„Umístili jsme ji do tří místností. Návštěvníky provádíme dobou mezi patnáctým a dvacátým stoletím,“ řekl pracovník muzea Martin Witkowski.

„Středověk reprezentují rekonstruovaná pozdně gotická kachlová kamna a také kachle s vyobrazenými rodovými erby nebo náboženskými motivy.“

Muzeum nabízí rovněž pohled na renesanční, barokní a klasicistní kamna nebo kachle. Z litinových kamen, jež dávala největší teplo, zaujmou takzvané Lídy.

Tvoří je podstavec, kam se přikládalo a litinová postava ženy. Podle ní se kamnům přezdívalo „Lídy“.

„Říkalo se, že se Lídám rozpalují lýtka. Z vlastní zkušenosti mohu tvrdit, že nejvíc hřejí právě litinová kamna,“ prozradil Witkowski. „Na výstavě jsou také sporáky s litinovou deskou nebo záhadná plechová kamna. Nevíme, jak a čím se v nich topilo.“

Exkurze do světa mechanické hudby

Jilemnické muzeum nabízí návštěvníkům rovněž exkurzi do světa mechanické hudby. Návštěvníky láká na hrací hodiny, píšťalové mechanismy, hřebíčkové hrací strojky, polyfony, symfoniony, aristony, flašinety i brilantní patentní orchestriony.

„Větším skupinám některé z nich pustíme, ale jen výjimečně,“ konstatoval Witkowski. „Musíme je šetřit.“

Hrací strojky sloužily v minulosti především lidem bez hudebního talentu a větší zručnosti. Pomáhaly k obživě válečným invalidům i žebrákům. V měšťanských salonech pak hrály pro potěšení zámožnějších dam a pánů.

„Ohlasy na obě výstavy jsou příznivé,“ upozornil Witkowski. „Hodně lidí na ně chodilo hlavně mezi vánočními a novoročními svátky. Líbí se jim, že si mohou pustit přes počítač melodie z hracích strojků.“

Výstava Teplo domova trvá do 1. března. Svět mechanické hudby končí o čtrnáct dní později.