Sídlo Libereckého kraje

Sídlo Libereckého kraje | foto: MF DNES

Technologie pro liberecký „mrakodrap“ vznikla v USA, ukazuje výstava

  • 7
V Severočeském muzeu v Liberci je k vidění výstava o historii výškové budovy Libereckého kraje, v níž sídlil Státní výzkumný ústav textilní. Odhaluje, že dodnes nejvyšší stavba města, více než osmdesátimetrový "mrakodrap", byla postavena ojedinělou technologií zdvihaných stropů.

"Tu budovu každý Liberečan zná, ale málokdo o ní něco ví. A ona tak trochu stále čeká na objevení," řekl kurátor výstavy a ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

"Jeden známý tu budovu nazval jako lepší panelák, což je k ní nefér. Je to ukázka kvalitní architektury, navíc při rekonstrukci pro potřeby Libereckého kraje na přelomu tisíciletí byl dům kvalitně opravený, i z památkářského hlediska. Architekt tehdy totiž ctil původní řešení z šedesátých let," uvedl Křížek.

Dům se rodil za pomoci unikátní technologie zvedaných stropů, při níž se na nosné železobetonové jádro postupně upevňovaly jednotlivé podlažní desky, betonované o patro níž. Českoslovenští architekti se tehdy inspirovali za oceánem, ve Spojených státech.

"Architekt již zemřel, takže se nedozvíme, proč v době studené války tehdy ještě gottwaldovští projektanti převzali tuhle technologii výstavby, kterou měli patentovanou imperialisté. Je to trochu záhada," přemítá Křížek.

O budově vznikne kniha

Zmíněná technologie se však dnes již pro stavbu výškových budov nepoužívá. "V sedmdesátých a osmdesátých letech došlo v několika takto postavených budovách k haváriím, kdy se nedodržela takzvaná technologická kázeň a statik špatně propočítal zatížení. Při tragédiích zahynulo docela dost lidí, takže výškové budovy už se stavějí jinak. Ale při výstavbě nízkopodlažních staveb se tato technologie stále používá a pořád se o ní vyučuje na vysokých školách," vysvětlil Křížek.

Kurátor a ředitel v jedné osobě se onou stavbou podrobně zabývá, plánuje o ní dokonce napsat knihu. "Je to zřejmě pátá stavba v Evropě, která byla touto technikou postavená. A navíc: nepodařilo se mi dohledat důkazy o tom, že by takhle vysoký dům - jedenadvacet podlaží - někde jinde na světě stál," upozornil.

Fotografická expozice ukazuje průběh stavby od počátku. Dokumentuje hloubení základové jámy v polovině šedesátých let, mapuje zdvihání jednotlivých podlaží až po dokončení v polovině sedmdesátých let.

Původně byla výstava k vidění přímo v budově kraje. "Tam by ji ale třeba mnoho lidí ani nevidělo, protože se tam běžně nedostanou. Proto jsme ji přestěhovali k nám," uzavřel Křížek. V muzeu je k vidění do 12. srpna.

Historie budovy

Státní výzkumný ústav textilní byl Liberci založen roku 1962. Roku 1974 byla pro něj dokončena nová, přes osmdesát metrů vysoká budova v ulici U Jezu. Návrh zpracoval architekt Jiří Plesník ze zlínského Centroprojektu, stavbu provedla Konstruktiva Pardubice. V květnu 1976 začala budova sloužit svému účelu - vývoji textilních technologií, od roku 2000 tu sídlí správa Libereckého kraje.

Budova byla v mnoha ohledech unikátní experimentální stavbou. Technologii zdvihaných stropů (anglicky lift slab) pro ČSSR vyvinul pardubický Průmstav. Původní patent, jehož autorem byl v roce 1954 americký miliardář, podivín a cestovatel Thomas Baker Jr., si rychle našel cestu do Evropy. V roce 1965 již byla tato upravená technologie použita v Československu a za další dva roky se zahájila stavba jednadvacetipodlažního libereckého sídla Státního výzkumného ústavu textilního.