Myš z krabičky od mýdla, joystick z kelímku. Muzeum vzdává hold kutilům

  • 7
Jedna část útrob Severočeského muzea v Liberci připomíná od středy studio oblíbeného televizního pořadu Receptář Přemka Podlahy. Ovšem tak díl z roku 1987. Anebo jakousi přehlídku vynálezů Járy Cimrmana či pařížských dadaistů.

Místnost zaplňují sekačky na trávu vytvořené ze zlomených hokejek, rychlovarná konvice z kelímku, počítačová myš z krabičky od mýdla nebo reprosoustava z pivních sudů.

Výstava s názvem Vivat kutil s podtitulem Co svět neviděl zavede návštěvníky do zlaté éry československého kutilství ze 70. a 80. let 20. století. Tedy do doby, kdy železná opona oficiálně nepustila do socialistické země ve středu Evropy výrobky ze Západu, a kdo po nich toužil, musel si poradit svépomocí, podomácku.

„Tematicky se zde prolínají dva specifické fenomény z doby, kdy socialistické Československo bylo baštou nedostatku - kutilství a zahrádkaření. Na výstavě jsou hojně zastoupeny, co do množství i odlišné konstrukce, pojezdové a ruční elektrické sekačky, z nichž k nejbizarnějším patří ty, na jejichž výrobu byly použity hokejové hole či části dětských kočárků,“ prozrazuje kurátor výstavy Zdeněk Hrabák.

„Pozornost si zaslouží i manipulační vozík - ještěrka z roku 1965, malotraktor či motocykl a motorová koloběžka.“

Některé výrobky, které jsou zapůjčeny ze sbírky Milana Říhy, majitele Muzea kutilství v Polné u Jihlavy, jsou takřka nerozpoznatelné od profesionálních.

Hračka v podobě rakve a další bizarnosti

„Mnohem více výrobků ale spadá do kategorie, kterou bych označil za znouzectnost,“ dodává Hrabák. „Když kutil potřeboval přístroj na něco, tak ho udělal z toho, co bylo k dispozici.“

Výstava, jež potrvá do poloviny února, je rozdělena do několika částí, například na oddělení audio, zahradnictví či doprava. Audio část nabízí kromě již zmíněný reproduktorů ukrytých v pivních sudech, také elektrické kytary domácí výroby nebo elektrofonické varhany.

Nejvíce ale jistě zaujmou nejrůznější podivnosti a kuriozity. Nechybí třeba joystick pro hraní počítačových her z kelímku od jogurtu, předchůdce psychowalkmanu, to jest plavecké brýle s LED diodami, bruslolyže, horské slunce ze sovětských součástek nebo rozměřovač na sadbu brambor.

Pro pobavení sloužilo zařízení na kradení mincí. „Prodávalo se jako hračka na poutích, vyjíždí z toho taková ručička,“ uvedl Hrabák. Na výstavě má hračka morbidní podobu malé černé rakve s kostlivcem na víku.

Podle Hrabáka je české kutilství za doby normalizace fenoménem, který nemá ve světě obdoby a ukazuje to na vynalézavost Čechů. V minulosti již v libereckém muzeu podobná výstava proběhla. Ta byla ale zaměřena na domácí výzdobu bytů.