iQlandia přichystala výstavu, u které budou muset mladší ročníky přemýšlet.

iQlandia přichystala výstavu, u které budou muset mladší ročníky přemýšlet. | foto: iQLANDIA Liberec

Mobil těžký jako činka nebo šlajfky. Exponáty donutí děti přemýšlet

  • 0
Šestikilový mobilní telefon, svitkové filmy nebo elektrický počítací stroj Nisa 51. Tyto a další předměty nyní najdou návštěvníci nové expozice libereckého science centra iQlandia Překonané (?) vynálezy.

Starší ročníky možná vrátí do dětství, mladší často donutí přemýšlet. „Jsou tady vynálezy, které se používaly v minulých staletích, zejména ale po druhé světové válce. Dnes už se nepoužívají a mnoho dětí si ani neumí představit, co ten přístroj či nástroj umí a k čemu se vlastně používal,“ řekl ředitel iQlandie Pavel Coufal, který je autorem projektu.

„U řady věcí jsme měli značné problémy s jejich sehnáním. Týká se to třeba prvního mobilního telefonu. V devadesátých letech ho vlastnili jen opravdu bohatí podnikatelé, tehdy stál devadesát tisíc, což byla cena osobního auta. Když zastaral, tak se jich jejich majitelé zbavovali,“ uvedl Coufal.

Překonané (?) vynálezy nahradily expozici Tajné zbraně II. světové války. Nová expozice zůstane v centru další dva roky a bude se obměňovat. Pomoci s tím mohou i návštěvníci. Pokud by našli doma nějaký zajímavý překonaný předmět mohou ho do iQlandie přinést.

Expozici tvoří několik oddělení. První sekci Překonaných (?) vynálezů přenese návštěvníka až do období Rakouska-Uherska. „Tuto éru jsme si vybrali zcela záměrně. Připomínáme si jí nejen sto let od úmrtí císaře Františka Josefa I., ale hlavně průmyslový rozmach, který české země pod jeho vládou zažívaly,“ uvedl Coufal. V 19. a 20. století představili Češi světu lodní šroub, Kaplanovu turbínu nebo obloukovou lampu se samočinnou regulací nebo třeba první koněspřežnou dráhu v Evropě.

V další části jsou předměty, které bývaly v garážích nebo kůlnách pradědů. „Máme tu skutečné vychytávky. Od vázacích lyží na kočár, přes dřevěné tenisové rakety až po známé šlajfky – brusle, jež se mechanicky přidělávaly na zimní boty,“ dodává Coufal.

Největší oříšek? Stan s předsíní

V expozici je i obchod s pultovým prodejem a starou pokladnou na kliku. Nebo oddělení škola a úřad. „Představujeme tu různé staré mechanické kalkulačky, které se mimochodem vyráběly i v Liberci,“ doplnil Pavel Coufal.

„Zní to asi divně, ale nejvíce nám dala zabrat stavba velkého kempingového stanu s dvěma ložnicemi a předsíní. Byť si jej skoro všichni pamatujeme, nikdo z nás si nemohl vzpomenout, jak se přesně skládá. Zejména tyče nám ze začátku nechtěly pasovat,“ přiblížil ředitel. Nechybí ani plynový vařič, skládací toaletní papír, podpalovač Pe-po, zubní pasta Odol, káva Melta a pro děti na hraní autobus.

Liberecké science centrum otevřelo na konci března 2014 a od té doby jím prošlo už více než milion návštěvníků. Jeho návštěvnost podle Coufala stoupá. „Letos je asi o pět procent vyšší než loni,“ dodal.