Výstava v libereckém muzeu detailů české domácnosti před rokem 1989. Kuchyňský válec na těsto.

Výstava v libereckém muzeu detailů české domácnosti před rokem 1989. Kuchyňský válec na těsto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Výstava: Rumcajs ze dřeva, Švejk z drátů. Tak jsme si zdobili byty

  • 4
Televize nevysílala nonstop, lidé měli nadbytek volného času a na trhu byl nedostatek dekorativních věcí. To vedlo k tomu, že si lidé vyráběli věci do bytů sami. O tom vypovídá výstava v Liberci, která připomíná šedesátá až osmdesátá léta minulého století.

Manka s Rumcajsem jako intarzie, Švejk z drátu, chemlonová tapisérie, svícny v "bruselském stylu", lupenkovou pilkou vyřezávané hodiny. To vše a dalších téměř tři sta exponátů připomíná v Severočeském muzeu v Liberci šedesátá až osmdesátá léta minulého století. Je to přesvědčivější důkaz o tom, jak jsme žili, než mnohé sociologické studie.

"Všechny vystavené artefakty si lidé vyrobili sami, aby si s nimi vyzdobili své panelákové byty. V podstatě to je světový unikát, neboť nikde taková lidová tvořivost neexistovala."

Výstava v libereckém muzeu detailů české domácnosti před rokem 1989. Padesátiny milicionáře.

Padesátiny milicionáře.

"Možná někde v ostatních státech východního bloku, ale určitě ne v takové míře," tvrdí Zdeněk Hrabal ze Severočeského muzea, kurátor výstavy Klenoty našich domácností, aneb To jsme doma měli taky!

VIDEO Z VÝSTAVY

Artefakty z liberecké výstavy můžete vidět zde.

Vystavěné věci pocházejí z rozsáhlé sbírky občanského sdružení Domácí umění, které se dlouhodobě zabývá záchranou tohoto fenoménu. Každý, kdo žil v období konce padesátých až do osmdesátých let se s ním určitě setkal.

Lidé měli nadbytek času, říká kurátor výstavy

"U vzniku této československé anomálie stály dva historické předpoklady. Na tehdejším trhu byl nedostatek dekorativních věcí a proto si je lidé začali vyrábět sami. Navíc, v šedesátých a sedmdesátých letech měli lidé nadbytek volného času."

"Televize nevysílala čtyřiadvacet hodin denně a lidé měli v zaměstnání často přístup k materiálům i potřebný čas," vysvětluje kurátor. To je důvod, proč právě tyto výrobky tak ideálně demonstrují dobu, v níž vznikly.

Výstava v libereckém muzeu detailů české domácnosti před rokem 1989. Ferda mravenec.

Ferda mravenec.

Na liberecké výstavě najde návštěvník typické produkty lidové tvořivosti jako drátěné akty, vyřezávané hodiny, vypalované poličky do kuchyně. Mnohé z nich nesou oficiální stylotvornou vlnu z přelomu padesátých a šedesátých, pro kterou se ujal po výstavě EXPO 58 v Bruselu název "bruselský styl" nebo jednoduše "brusel".

Podle kurátora se v žádném případě nejedná o kýč, protože každý výrobek je svým způsobem originál. S tím nesouhlasí liberecký výtvarník a učitel designu Petr Fronka.

Výstava v libereckém muzeu detailů české domácnosti před rokem 1989. Lampička brouček (Praha)."Diskuze o tom, co je kýč, jsou sice nekonečné, ale tyto exponáty lidové tvořivosti kýčem bezesporu jsou. Samozřejmě, že vypovídají o době, ale také o vkusu některých skupin lidí. Já bych řekl, že to je spíš takové domácí kutilství, než pokus o nějaké výtvarno," myslí si.

Zakladatel občanského sdružení Domácí umění Pablo de Sax se domnívá, že předních galeriích a muzeích jsou ke spatření cennější umělecká díla, ale bez znalosti této tvorby by obraz dějin českého výtvarného snažení nebyl úplný.

VÝSTAVA: Klenoty našich domácností aneb To jsme doma měli taky!

Kde: Severočeské muzeum v Liberci

Kdy: od 24. srpna do 17. října

Otevírací doba: denně 9–17 hodin (mimo pondělí)

Vstupné: dospělí - 50 korun, studenti, žáci a důchodci - 20 korun, děti do 6 let, ZTP a ZTPP - zdarma, rodinné vstupné - 120 korun