Mezi významné osobnosti ateliéru Sial patřil také Jiří Suchomel, který dnes učí na univerzitě v Liberci.

Mezi významné osobnosti ateliéru Sial patřil také Jiří Suchomel, který dnes učí na univerzitě v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Výstava v Liberci ukáže, jak se rodil slavný Ještěd

  • 0
Oblastní galerie v Liberci připravila obsáhlou výstavu o fenoménu libereckého architektonického ateliéru Sial. Ukazuje dobové plány vysílače na Ještědu i zajímavé návrhy, které nikdy nevznikly. Například jakou podobu mohla mít Česká bouda na Sněžce.

"Výstava určitě zaujme nejen odborníky na architekturu, ale i laiky a všechny obyvatele Liberce. Je tam třeba několik projektů, které byly plánovány pro Liberec, ale z nějakého důvodu nebyly nikdy realizovány," zmínil ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček.

VÝSTAVA SIAL

Výstavu připravilo Muzeum umění Olomouc, kde ji také mohli lidé vidět jako první. Z Liberce poputuje ještě do dalších tří českých měst. Zájem o ni mají také ve Vídni.

Mapuje činnost architektů a ateliéru od konce 50. až do poloviny 90. let minulého století.

Návštěvníci se blíže seznámí s více než dvěma desítkami projektů. Práci architektů přibližují plachty s texty i dobové modely.

V Liberci výstava potrvá do 27. března.

Putovní výstava mapuje období tvorby kanceláře od roku 1958 přibližně do poloviny 90. let 20. století. Představí 25 stěžejních projektů. Přiblíží je 33 velkých plachet s textem, dobovými fotografiemi nebo s částmi projektů. Doplňují je původní, ale i nové modely staveb.

"Chtěli jsme ilustrovat typická témata i změnu myšlení u architektů celého Sial v průběhu třiceti let," uvedl jeden z autorů výstavy Jakub Potůček.

Na výstavě nechybí oba Ještědy, tedy ten na kopci i dnes už zbořený obchodní dům, ale třeba ani jedna z prvních Hubáčkových staveb – kino Máj v Doksech. Návštěvníci si mohou udělat představu o návrhu na přestavbu obchodního domu Baťa v Liberci, seznámit se s několika návrhy České boudy na Sněžce.

Výstava ukazuje i projekty pro zahraničí

Výstava se obsáhle věnuje přestavbě jižního okraje centra České Lípy nebo návrhu konzulátu v Šanghaji. Ukazuje i projekty vytvořené třeba pro Západní Berlín. Zmiňuje i velké urbanistické soutěže pro západní Evropu. Sial se jich účastnil a obsazoval přední místa.

Výstava současně přiblíží biografická data architektů, o kterých se autoři domnívají, že jsou pro Sial nejdůležitější. Kromě Karla Hubáčka je to například Miroslav Masák, Otakar Binar, Jiří Suchomel nebo Jiří Špikla. "V Liberci je to vůbec první výstava, která se věnuje Sialu," připomněl Randáček.

Putovní expozice představuje stěžejní projekty ateliéru SIAL. Mimo jiné i model centrální budovy vodáren v Praze.

A v čem spočívá zásadní přínos uskupení Sial pro českou architekturu 20. století? Autor koncepce výstavy Rostislav Švácha před nedávnem řekl: "Netkví jen ve zprostředkování tendencí, které se neslučovaly či přímo byly v rozporu s oficiální doktrínou, nýbrž i ve vytvoření invenčního a svobodomyslného prostředí, zaštitovaného osobností Karla Hubáčka."