Bývalý Azyl je zatím ostudou Hrádku nad Nisou.

Bývalý Azyl je zatím ostudou Hrádku nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z ruiny by mohl být ráj pro doktory. O peníze na něj prosí Hrádek Nory

  • 0
Dvě mouchy jednou ranou se snaží zabít radnice v Hrádku. Z historicky cenné a památkově chráněné ruiny Azyl míní postavit moderní polikliniku. Ordinace by v ní měli takřka všichni praktičtí a dětští lékaři, stomatolog, gynekolog i chirurg. Místo by se tam našlo i pro rehabilitaci a pohotovost.

"Oslovili jsme libereckého architekta Libora Sommera, aby navrhl několik variant, jak by mohl budoucí Azyl vypadat," řekl hrádecký starosta Josef Horinka. Z pěti návrhů vybrala radnice s pomocí odborníků z Národního památkového ústavu v Liberci víceúčelové zdravotnické středisko. 

Potřebuje na něj třicet až čtyřicet milionů korun a pokusí se je získat z takzvaných norských fondů.

"Jsme rádi, že se Hrádek rozhodl Azyl opravit, protože by se za pár let úplně rozpadl. Varianta, pro níž se rozhodli, spojuje původní objekt s moderní nadstavbou," říká Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

V poliklinice zůstane zachováno původní zdivo. V přízemních barokních a klasicistních prostorech počítá radnice s rehabilitací, chirurgií, ortopedií, diabetologií a pohotovostí.

Na Azylu se před sedmi lety propadla střecha

V podzemí budou stomatologické ordinace s laboratoří a rentgenem. Ordinace pediatrů, praktických lékařů a ordinace gynekologa vyrostou v patře. 

Azyl vznikl v roce 1723 jako jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách. Vyrostl na místě někdejšího hradu. "Textilní výroba se tam ale příliš dlouho neudržela, a mezi lety 1767 a 1818 budova sloužila jako úpravna a mandlovna lněných pláten," prozradil Freiwillig.

Od roku 1896 fungoval areál jako dětský útulek pro děti továrních dělníků. V meziválečném období také jako česká menšinová škola. Po druhé světové válce Azyl upadal a před sedmi lety se mu propadla střecha.