Ředitel jabloneckého provozu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek

Ředitel jabloneckého provozu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Z nových škod po povodních mám hrůzu, říká šéf Povodí Labe na Liberecku

  • 2
Letošní povodně navýšily v Libereckém kraji už tak vysoké škody napáchané velkou vodou loni. "Došlo i ke škodám na Nise, Smědé a menších tocích, u narušených zdí došlo na mnoha místech k jejich dalšímu zničení," říká ředitel jabloneckého provozu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Jak na tom byly přehrady?
Všechny přehrady jsme měli připraveny pod provozní hladinou. To znamená, že ty byly dostatečně kapacitní.

Velké problémy dělá Smědá. Lze tam vybudovat přehradu nebo něco, co by pomohlo řeku regulovat?
Na Smědé přehrada není a ani není možno ji tam někde budovat. Připravuje se protipovodňová hrázka ve Vísce, ta by měla významným způsobem ovlivnit průtok, aby nedocházelo k zaplavování objektů v této části toku. Lze tam dělat pouze místní opatření, starat se o to, aby byl tok vyčištěný, aby tam nebyly nějaké překážky.

Kdy můžeme nějaká opatření očekávat?
Starostka Višňové připravila majetkově pozemky, což nebylo jednoduché, na prováděcím projektu se intenzivně pracuje a teď již to bude technická záležitost. Věřím, že hrázka té oblasti významně pomůže.

Kdy dojde v Raspenavě k "neprovizorní" opravě opěrné zdi?
Ať je to Raspenava, Frýdlant, Hrádek, Chrastava, Heřmanice, to jsou velké množství škod, kde se muselo vše projekčně připravit. Je to obrovská částka peněz a musíme postupovat podle zákona. Realizaci předpokládáme v příštím roce.

Jsou na loňské škody peníze?
Ministerstvo zemědělství uvolnilo 890 milionů, ale projekční příprava a výběr zhotovitelů trvají dlouho. Peníze jsou.

Nebylo by pro odstraňování škod lepší zkrácené řízení?
To platilo během stavu nebezpečí, pak už jsou zákonné lhůty, které musíme ctít. Bylo by dobře, aby to proběhlo rychleji. Osobně mám obavy z toho, k jakým navýšením škod došlo. To zjistíme tento týden. Mám z toho hrůzu.