(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Z pozemků u Liberce jsou parcely, majitelé na tom vydělají miliony

  • 8
Liberečtí zastupitelé schválili přeměnu přírodních pozemků ve Starém Harcově na stavební parcely. Louky, které leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, získali již dříve podnikatelé Klusáčkovi jako součást směny majetku kvůli lyžařskému mistrovství světa. Nyní na přeměně na parcely zbohatnou, podle opozice na tom vydělají 5 milionů korun.

"Pozemky město prodalo v roce 2005 Sportovnímu areálu Ještěd, zhruba 21 tisíc metrů čtverečných ploch přírody a krajiny za 63 800 korun ve Starém Harcově. To je za 3,30 korun za metr čtverečný," popisuje exprimátor Jan Korytář.

Sportovní areál Ještěd tyto plochy následně směnil s podnikateli Klusáčkovými. Právě z těchto ploch se teď 4 850 metrů stane stavebními. "Což znamená, vzhledem k cenám pozemků v této lokalitě, čistý zisk okolo pěti milionů korun. Koalice ČSSD a ODS funguje spolehlivě. Bohužel," uvádí Korytář.

Jediné, co se dle něj podařilo trvalým tlakem vybojovat, je, že podnikatel vrátí městu jeden hektar městského lesa. Celou záležitost považuje za nestoudnost a výsměch liberecké veřejnosti.

"Podnikatel získal výhodně městské pozemky, beztrestně si na nich postavil černou stavbu, rekreační chatu. Nyní se mu navíc pozemky zhodnotily o pět milionů a může si na nich postavit dva rodinné domy," konstatuje Korytář.

Podnikatelé dostali pozemky kvůli lanovce, která se nestavěla

Historie celé záležitosti sahá do roku 2006, kdy město Liberec potřebovalo kvůli stavbě lanovky pro mistrovství světa v lyžování získat malou restauraci na úpatí Ještědu. Vlastnili ji, ovšem bez pozemku, od roku 2003 bratři Klusáčkovi. Koupili ji podle smluv z katastrálního úřadu za 450 tisíc korun.

Směnu nakonec dojednali funkcionáři Sportovního areálu Ještěd. Podnikatelé výměnou získali dva byty ve vilách na Masarykově třídě, jeden byt na Žižkově náměstí, parcelu o tisíci metrech čtverečných v Doubí a přes jeden hektar městského lesa a dva hektary luk v Harcově. Paradoxně se nakonec lanovka vůbec nestavěla.

Pro zmiňovanou změnu územního plánu hlasovalo 24 zastupitelů. "Pro mě je důležité, že s celou věcí souhlasí dotčené orgány státní správy. Vyjednané podmínky jsou podle mého názoru pro město výhodné," míní sociálnědemokratický zastupitel Milan Šír.

Jan Korytář vlastní v sousedství pozemek. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce jde proto o sousedský spor, v němž Korytář pouze nechce, aby se tam stavělo.

Nejde o sousedský spor, říká Korytář

Což on odmítá. "To je nesmysl. Před deseti lety jsme tam s partnerkou koupili pozemek. Jenom díky tomu jsme se dozvěděli, že ten vedlejší změnil majitele za nízkou cenu. To mě zaujalo a začal jsem rozplétat celý řetěz směn nemovitostí," uvádí Korytář.

Už před dvěma lety podal jako zástupce veřejnosti na stavební úřad námitku podpořenou 460 podpisy lidí proti připravované změně územního plánu. "Došlo k mnoha pochybením, například černou stavbu. Jde o třetí zónu chráněné krajinné oblasti, kde podobná zástavba by být neměla. Až po podmínku smlouvy, že když se územní plán nezmění, dostanou podnikatelé 900 tisíc korun," vysvětluje.

Liberecký stavební úřad však námitky podle Korytáře shledal nedůvodnými. "Neudělal nic ani ohledně černé stavby. Mám pocit, že se jen čekalo na to, až se změní nové vedení města a vše bude zase při starém," uzavírá Korytář.