Návrhy studentek na proměnu areálu tiskáren v Liberci

Návrhy studentek na proměnu areálu tiskáren v Liberci | foto: Barbora Šímová, Lenka Pechanová

Z tiskáren v Liberci mohou být galerie, bary a byty, navrhly studentky

  • 1
Studentky architektury navrhly, jak vrátit život do opuštěného areálu někdejších tiskáren v jižní části historického jádra Liberce. Podle jejich vize by se tu mohla otevřít kavárna, restaurace, galerie, ateliéry a kanceláře. Prostor ve starých barokních a klasicistních vilách by dostaly i velké byty se světlíky.

"Jsou to krásné, staré haly, které bohužel chátrají, i proto nás tiskárny zaujaly," přiblížila Barbora Šímová, která na projektu pracovala společně s Lenkou Pechanovou. Jejich návrh se nejvíce zalíbil i čtenářům iDNES.cz, kteří pro něj hlasovali v rámci soutěže mladých architektů, do níž se přihlásilo téměř 130 projektů.

Areál tiskáren

Do areálu tiskáren patří také barokní a klasicistní vily. K nejcennějším patří

Areál leží nedaleko Oblastní galerie a bývalého zámečku Skloexportu. Tiskárna byla součástí bývalé Severografie, v roce 1993 ji od Fondu národního majetku koupili dva liberečtí podnikatelé Miroslav Mládek a Zdeněk Úlehla. Zaplatili ale jen část a další peníze zůstali dlužni také bance. Celá privatizace skončila před soudem, výroba v podniku se zastavila a prázdný areál pak několikrát změnil majitele.

"Když jsme hledaly vhodné prostory pro naši práci narazily jsme právě na tiskárny. Patří mezi opuštěná místa s bohatou historií s velkým kouzlem. Navíc jsou jen kousek od centra města," upozornila studentka čtvrtého ročníku architektury.

V areálu zachovaly autorky pouze dvě hlavní věže tiskáren a nejstarší haly, které přežily přísný posudek statika, chtějí zachovat a do budoucna využít jako ateliéry či galerii. Vrchní patro pak bude patřit velkým, loftovým bytům.

Poté, co se zbourala střední část tiskáren, pohrály si autorky i s prostorem, který tu najednou vznikl. A právě sem zasadily čtyři věžáky plné bytů - od mezonetů po loftové.

"Bydlení jsme zachovaly i ve starých vilách, které tvoří uliční čáru. Akorát jsme tam navrhly ještě nějaké menší služby, restaurace," popsala Barbora Šímová.

I když pochází z Kolína a její kolegyně z Prahy, dovede si představit, že v takovém areálu by jednou žila.

"Jsou to krásné budovy, prosvětlené. Určitě by byla škoda je zbourat," dodala.

Proměnu areálu zablokoval soud

Areál vlastní společnost Kristián Devolopment. Ta už před pár lety chtěla tiskárny proměnit v bytový komplex. Jenže areál se nakonec stal součástí soudních sporů a majetek zmrazila státní správa.

"Máme vydané územní rozhodnutí, ale nemůžeme dělat vůbec nic. Na majetku je plomba státního zastupitelství. Už jsme podávali žalobu na určení vlastnictví. Utíká nám čas a budovy chátrají," upozornil jednatel společnosti Josef Semrád.

O projektu studentek ví. "Máme sice zpracované vlastní studie, ale nebráníme se dalším nápadům," zmínil.

Návrhy studentek na proměnu areálu tiskáren v Liberci
Návrhy studentek na proměnu areálu tiskáren v Liberci
Návrhy studentek na proměnu areálu tiskáren v Liberci