Za pár let bylo přes kartu vybráno z účtu skoro dva miliony korun. Nikdo neví na co. Ilustrační snímek

Za pár let bylo přes kartu vybráno z účtu skoro dva miliony korun. Nikdo neví na co. Ilustrační snímek | foto: Martin Furbach

Z účtu školy zmizely miliony korun. Nikdo neví, kde skončily

  • 5
Peníze od rodičů, od sponzorů i od města se ztrácely několik let z účtu semilské waldorfské školy. Zda je někdo systematicky vykrádal anebo si jenom škola žila nad poměry, to řeší semilská policie. Je jisté, že z účtu během čtyř let zmizelo tři a půl milionu korun.

Mluví se ale i o částce dvojnásobně vyšší. Na to, že je škola na mizině, se přišlo loni v září, kdy se na policii dostavila bývalá účetní a sama se udala. Údajně se ještě předtím pokusila o sebevraždu.

Zastupitelé města volali po okamžitém odvolání ředitelky školy. Ta nyní rezignaci sama nabídla a odchází k 31. březnu.

Zda leží vina skutečně jen na účetní a proč na fakt, že jí chybí miliony, nepřišla škola dřív, jsou otázky, které trápí politiky, ale i některé učitele.

„Na povrch vylézají další a další věci. Za ty tři, čtyři roky bylo třeba přes kartu vybráno z účtu skoro dva miliony korun. Nikdo nám ale neumí odpovědět, na co,“ prohlásil David Pražák, opoziční zastupitel za ANO.

Tomu vadí, že město, jehož je waldorfská škola příspěvkovou organizací, dosud vlastně ani neví, o kolik peněz škola dohromady přišla. „Jde i o příspěvky od rodičů, chybí také přes 160 tisíc v nadačním fondu. Nikdo netuší, kolik peněz se vybralo a kde jsou,“ dodal Pražák.

O tom, že ve škole vládl chaos, se rozhodla promluvit pod slibem anonymity i jedna z učitelek.

„Nefungoval vůbec kontrolní systém, ať už po stránce finanční, tak i pedagogické. Nemyslím, že tam chtěl někdo krást, jen je tam neskutečný nepořádek, nikdo nic nehlídal a ani nekontroloval. Sama jsem přišla do školy z neziskového sektoru, kde jsme každou korunu stokrát otočili, než jsme ji použili. A mě přijde úplně šílené, když se někde hospodaří tak, že se peníze nehlídají,“ zmínila.

Učitelé jsou podle ní z celé situace zničení. „Jeden můj kolega psychicky zkolaboval, je z toho nešťastný, úplně ho to semlelo. Já sama už nespím tři měsíce, hrozně mě to mrzí, protože ve škole pracuje spousta obětavých lidí, ale takhle to dál nejde,“ svěřila se učitelka. Ona sama se rozhodla podat výpověď.

Kontrolní systém totálně selhal

Podle Pražáka ve škole totálně selhal kontrolní systém. A zvláštní je, že žádná pochybení nikdy neodhalila ani vnitřní kontrola, k níž na škole pravidelně docházelo. Dlouhé roky tak o finančních problémech nevěděli ani na městě.

Loni se semilská radnice rozhodla, že škole půjčí téměř tři miliony korun, aby měla na provoz a na výplaty. Ani vedení města ale neví, kolik peněz se vlastně ze školy ztratilo.

„Největší problém je, že se tam nakládalo s velkou hotovostí, která neprocházela účtováním. Pokladní deník má nyní k dispozici policie, čekáme na její závěry. Nevíme zatím, jak moc pochybila paní účetní a paní ředitelka a po kom vlastně budeme pak škodu vymáhat,“ řekl Tomáš Sábl, místostarosta Semil.

„Smutné je, že se vybíraly velké částky od rodičů, což může být dalších devět set tisíc korun, které se nepromítly v účetnictví.“

Podle mluvčího semilské policie Petra Kmínka stále běží vyšetřování ve věci podezření z podvodu. „Probíhá další vyhodnocování a prověřování dostupných materiálů,“ sdělil mluvčí.

U všech sedmnácti příspěvkových organizací města nyní probíhá externí audit, který kontroluje vnitřní směrnice, zda jsou dobře nastavené. Jeho výsledek bude znát radnice do konce dubna.