Systém záchytných kotců pro psy není nový, už přes 20 let je využívají...

Systém záchytných kotců pro psy není nový, už přes 20 let je využívají strážníci v Doksech. „Hodně se nám to osvědčilo. Založili jsme si Facebook, kam všechny chycené psy zveřejňujeme a díky tomu se devět z deseti ještě ten den vrátí do rukou svých páníčků,“ konstatuje šéf Městské policie Doksy Antonín Kadlec (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Psí tuláci se vyhnou útulku. Zavřou je do kotců a vystaví na Facebook

  • 0
Toulavé a zaběhnuté psy už v České Lípě nebudou vozit do útulku, ale umístí je do speciálních záchytných kotců ve městě. Pokud se o zvířata přihlásí majitelé do 48 hodin, rovnou jim je vydají.

„Většina psích nalezenců nejsou bezdomovci, ale pouze psi, kteří utekli svým majitelům. Proto jsme rozhodli, že je nebudeme hned vozit do útulku, ale postaráme se o ně sami. Řešíme tím i dlouhodobé výhrady veřejnosti k práci dobranovského útulku,“ vysvětlila starostka České Lípy Romana Žatecká.

V dobranovském útulku, který využívá město na základě smlouvy s jeho provozovatelem, by tak po dobudování záchytných kotců mělo skončit opravdu jen minimum psů. Město tím i značně ušetří: za jednoho psa v útulku teď platí paušál 2 200 korun.

Ročně jich strážníci odchytí kolem 160, jen za jejich umístění tedy platila Česká Lípa přes 350 tisíc korun ročně v čemž nebyly započítány například pohonné hmoty.

Investice do čtyř záchytných kotců včetně zatepleného technického zázemí vyjde město na 369 tisíc korun, investice bude tedy za jeden rok umořena. „Podle smlouvy, kterou radní schválili, budou kotce hotové do konce června letošního roku,“ doplnil místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

O psy se postarají hasiči

Podle velitele českolipských strážníků Vladimíra Jeníka se budou o psy v kotcích starat místní dobrovolní hasiči, kteří sídlí v sousedství.

„Jakmile psa strážníci odchytí, vystavíme jej s fotografií na webové stránky městské policie a na Facebook. Předpokládám, že majitelé si je tam hned najdou a do útulku se tak dostane jen naprosté minimum psů,“ dodal Jeník.

Kromě úspory městských peněz za přepravu psů do útulku se zároveň urychlí jejich návrat k majiteli. „Díky záchytným kotcům získáme také lepší přehled o všech odchycených psech a také, co se s nimi dál děje,“ dodává místostarostka České Lípy Alena Šafránková, která problematiku spojenou s útulky řeší.

Systém záchytných kotců pro psy není nový, už přes 20 let je využívají strážníci v Doksech. Zde jsou kotce umístěny u psího cvičiště, kde psi tráví 48 hodin a teprve potom je převezeni do útulku.

„Hodně se nám to osvědčilo. Založili jsme si Facebook, kam všechny chycené psy zveřejňujeme a díky tomu se devět z deseti ještě ten den vrátí do rukou svých páníčků,“ konstatuje šéf Městské policie Doksy Antonín Kadlec. Místní strážníci jdou ve své iniciativě dokonce ještě dál: pokud majitele psa znají, odvezou mu ho přímo domů, aby se zvíře v kotci příliš nestresovalo.

„Za 23 let, kdy tu sloužím, už většinu místních psů znám, takže často vím, kam jet. My si to zjednodušujeme i tím, že pokud potkáme na ulici člověka se psem, pokoušíme se zapsat si číslo známky a bydliště majitele, což pak usnadňuje práci, když se zvíře ztratí,“ vysvětluje Kadlec.

Bez pokuty se to ovšem v takových případech neobejde. Lidé, kterým utekl pes a toulá se městem, mohou v Doksech napařit až tisíc korun. „Většinou se pokuta pohybuje v té nejnižší sazbě, pokud je to ale notorický útěkář, dostane majitel pokutu třeba i pětistovku,“ doplňuje šéf strážníků.