Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastějšími příčinami vzniku požárů jsou...

Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastějšími příčinami vzniku požárů jsou mechanické jiskry, kontakt výfuku automobilů s hořlavými látkami nebo odlétající jiskry z výfuků (ilustrační snímek). | foto: Archiv HZS LK

Na pole jedině s lapačem jisker. Kraj zpřísnil podmínky zemědělcům

  • 1
Začal boj proti požárům na polích. Kvůli loňskému extrémně suchému létu platí nové nařízení Libereckého kraje, které přikazuje zemědělcům v době žní používat na kombajnech či traktorech hasicí přístroje anebo takzvané lapače jisker. Loni totiž hasiči vyjížděli k nejvyššímu počtu požárů za poslední dvacetiletí.

Dříve lapače jisker, což jsou speciální nádoby, jež například zachycují jiskry šlehající z rozpálených výfuků, musely používat jen vozy přepravující posečené obilí či trávu. Odteď je musí mít všechna technika, kterou zemědělci používají při žních. Nově musí mít k dispozici pěnový nebo vodní hasicí přístroj o minimálním objemu devět litrů hasiva.

„Navíc musí zemědělci na poli vytvořit ochranný pruh proti přenosu požáru, který musí být nejméně deset metrů široký. Oheň se tak zastaví u překážky a nebude se tak snadno a rychle šířit dál. Pokud hoří velký prostor je velmi nesnadné to uhasit,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Loni bylo v kraji takové sucho, že hejtman na začátku srpna vyhlásil dokonce takzvanou dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Při ní lidé nesmí rozdělávat ohně anebo třeba odpálit ohňostroj.

„Letos je situace lepší, takže to vypadá, že tento stav vyhlášen nebude. Přesto je třeba upozornit, že za minulé letní období jsme měli 420procentní nárůst požárů oproti předchozímu létu,“ dodala Štrauchová.

Požáry způsobují především jiskry

Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastějšími příčinami vzniku požárů jsou mechanické jiskry, kontakt výfuku automobilů s hořlavými látkami nebo odlétající jiskry z výfuků.

„Dále pak technická závada na zemědělské technice jako jsou kombajny a traktory. To může být například prasklá palivová hadička. A v neposlední řadě jde o nedbalost při používání otevřeného ohně - třeba odhozený nedopalek cigarety,“ vypočítala mluvčí krajských hasičů.

Liberecký kraj bojuje kvůli extrémnímu suchu posledních let i s nedostatkem vody. Velké problémy dopadají zejména na Frýdlantsko a Hrádecko, kde mizí voda nejen vinou sucha, ale také kvůli těžbě hnědého uhlí v polském dolu Turov.

Liberecký kraj poskytne letos deset milionů korun právě na projekty, zaměřené na ochranu pitné vody u hranice s Polskem. V některých obcích se připravuje zvětšení vodojemů. Tam, kde domácnosti závisí pouze na studních, se chystá napojení na vodovody. Oprašují se rovněž odvážné vize o přivádění vody z jizerskohorské přehrady Souš do úpravny v Bílém Potoce.