Podvody s naftou jsou výnosný byznys.

Podvody s naftou jsou výnosný byznys. | foto: Reuters

O naftě s olejem mluvili jako o srágoře, gang namíchal miliony litrů

  • 9
U libereckého krajského soud začal v úterý proces se skupinou obžalovanou z podvodů s naftou. Podle spisu naředila desítky tisíc hektolitrů nafty technickým olejem a prodávala ji na čerpacích stanicích. Podle státního zástupce připravili stát na daních o padesát čtyři milionů korun.

Jak vyplývá z obžaloby, v čele gangu stál sedmačtyřicetiletý Miroslav Staněk z Dolní Suché na Liberecku. Hrozí mu pět až deset let vězení.

Jeho firmy Miroslav Staněk - Autoconnection a Rist nakupovaly minerální oleje v německé a rakouské rafinerii a dovážely je do České republiky.

Naftu podvodníci smíchali se třemi tisíci tun oleje, což se rovná asi 27 000 hektolitrů. Do dobře organizované skupiny pachatelů patřili kromě Staňka ještě čtyři řidiči a dvě účetní.

Ženy vyhotovovaly dodatečné faktury nebo obhospodařovaly fiktivní firmy, do nichž měly mířit ze zahraničí oleje. S naftou se míchaly v průmyslovém areálu v liberecké Ostašovské ulici.

"Nevěděl jsem, co v cisternách vozím a žádný olej jsem s naftou nemíchal," vypověděl řidič cisterny Rudolf Oppitz.

Další řidič Aleš Zalabák uvedl, že tekutina v cisterně měla na pohled odlišnou barvu a jinak voněla. "Řekli mi, že je to jiným složením," dodal. "Občas jsem slyšel, jak se o naftě baví jako o sra... nebo o srágoře,“ řekl Zalabák.

Staněk vlastnil několik firem. Ve Smržovce, Hrádku nad Nisou nebo Liberci - Doubí provozovaly čerpací stanice s názvem AC Petrol. Ve všech odhalily testy pančovanou naftu.

Proti podvodníkům je celý řetězec pádných důkazů

Pět obžalovaných se policistům k podvodům přiznalo. Někteří z nich ale před soudem ucouvli a jakoby ztratili paměť.

"Máme velmi pádné důkazy a je jich celý řetězec," řekl krajský státní zástupce Martin Tvrdík.

Celníci a policisté sledovali černé obchody s pančovanou naftou řadu měsíců, jejich aktéry zatkla na začátku června 2011 a Staněk skončil ve vazbě.

Nafta smíchaná s olejem končila i v jiných čerpacích stanicích než ve Staňkových. Jejich majitelé si mysleli, že nakupují stoprocentní naftu. Nic nepoznali ani řidiči, protože pančovaná směs se nedala od nafty rozeznat.  

Odlišovala se jen viskozitou nebo bodem vzplanutí. Obžaloba se nezabývá možným poškozením motorů, ale jenom daňovými úniky.

Šéf gangu se topil v blahobytu

Oleje podvodníci nakupovali v Německu a Rakousku. Neplatili za ně spotřební daň a ani daň z přidané hodnoty. Na hranicích deklarovali, že oleje pouze přepravuje do jiné země - například do Rumunska a do Polska.

Řidiči využívali falešná razítka, jimiž opatřovali fiktivní doklady. "Cisterny nemířily do zahraničí, ale většinou do Liberce, kde se oleje míchaly s naftou," upozornil Tvrdík.

Zatímco u daňových úniků mají vyšetřovatelé jasno, čistý zisk z obchodů s pančovanou naftou se nepodařilo zjistit.

Musel však být obrovský. Jedna ze Staňkových firem si například pořídila automobil Lamborghini Murciélago. On sám navíc provozoval autokrosovou stáj.

Cena Staňkova majetku, zajištěného v trestním řízení, se pohybuje okolo deseti milionů korun.

Pančování oleje bylo v uplynulých letech rozšířenou praxí. "V německých a rakouských rafineriích nakupovala minerální oleje v obrovských množstvích celá řada českých firem," prohlásil Tvrdík.