Začátek pstruhové sezony na Malé Skále v Českém ráji.

Začátek pstruhové sezony na Malé Skále v Českém ráji. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pstruhová sezona začala, ryby ale nemají co žrát. Kvůli písku na dně

  • 1
Pstruhová sezona začala rybářům po dlouhém půstu jako každý rok 16. dubna. Ale třeba v řece Jizeře by nebyli žádní pstruzi, kdyby je tam rybáři nevysazovali. V řece pro ně není dost potravy. Je čistá, ale dno má zanesené pískem, a tak v ní skoro chybí život.

Jemný písek pronikal v minulosti do řeky z polí, poznamenaných komunistickou kolektivizací zemědělství. Splachovaly ho tam deště.

Písek uzavřel během uplynulých padesáti let v Jizeře díry pod kameny, kde se pstruzi ukrývali a nacházeli tam také dostatek žrádla.

Nyní letí voda řekou příliš rychle, což pstruhům nesvědčí.

"Do Jizery vysazujeme jednoleté, dvouleté a tříleté pstruhy," upozornil hospodář turnovských rybářů Jiří Šimůnek. "Ale až tříleté si mohou rybáři odnést. Měří většinou dvacet pět až třicet centimetrů."

Šimůnek odhaduje, že z deseti tisíc malých pstruhů, nasazených do Jizery, se jenom asi stovka dožije tří let. Mnoho ryb sežerou v řece chráněné vydry.

Turnovští rybáři loví pstruhy na šestikilometrovém úseku Jizery od lávky v Dolánkách až po železniční most v Rakousích. Roční povolenka pro lov pstruhů stojí 2300 korun.

V Českém rybářském svazu v Turnově se sdružuje celkem 350 lidí, pstruhy však chytá pouze desetina z nich. "Vybavení na lov pstruhů vyjde o hodně dráž, než když jdete k rybníku na kapry," vysvětlil Šimůnek.

Chytání pstruhů je namáhavější než lov kaprů. Rybáři nahodí někdy prutem návnadu do vody až tisíckrát denně.

Rybářům z Liberce písek na dnech řek nevadí tolik jako jejich turnovským kolegům. Hodně z nich chodí na pstruhy na bedřichovskou přehradu a k nádržím v Rudolfově, nad Fojtkou nebo nad libereckou přehradou.

Roční povolenka do libereckého pstruhového revíru vyjde na 1350 korun. "Ročně vysazujeme pět až sedm tisíc pstruhů a sivenů a uloví se jich přibližně tři až čtyři tisíce," prozradil hospodář libereckých rybářů Jan Krupička.

Moderní rybářské vybavení nedává pstruhům skoro žádnou šanci. "Současným špičkovým nástrahám neodolají," konstatoval Šimůnek. "A vlasce jsou tak tenké, že je ryby vůbec nevidí."